Jezioro Dargin: powierzchnia 30,3 km2, długość 10,1 km, szerokość 5,6 km. Długość linii brzegowej w37,6 km. Maksymalna głębokość 37,6 m, średnia - 10,6 m. Przez jezioro Dargin przechodzi szlak wodny z Giżycka do Węgorzewa.
Jezioro Dargin łączy się od południa z jeziorem Kisajno i dalej Niegocinem, od zachodu z jeziorem Łabap i dalej z jeziorem Dobskim, a od północny z jeziorem Kirsajty i dalej Mamrami.
Na północnym brzegu jeziora Dargin znajduje się też wejście do Kanału Sztynorckiego, którym możemy dopłynąć do jeziora Sztynorckiego i Sztynortu. Na wschód od wejścia do Kanału Sztynorckiego znajduje się duża grupa Głazów Sztynorckich ukrytych tuż pod powierzchnią jeziora. Głazy są oznakowane.
Na półwyspie Fuleda od strony jeziora Dobskiego znajduje się rezerwat geologiczny głazów narzutowych. Natomiast na wschodnim brzegu półwyspu dzielącego Dargin od Mamr leży rezerwat torfowiskowy Mokre.
Południowy brzeg jeziora Dargin jest wysoki i stromy, pozostałe są łagodnie wzniesione lub płaskie. Brzegi otoczone są lasami, łąkami i nieużytkami.
Miejscowości położone nad Jeziorem Dargin: Kirsajty, Nowy Harsz, Pieczarki, Poganty, Róg Pierkunowski, Skłodowo i Sztynort
Przystanie jachtowe nad jez. Dargin:
Harsz - Stanica Żeglarska Górniczego Klubu Żeglarskiego Vega
Sztynort (jezioro Sztynorckie)
Harsz - Stanica Żeglarska Górniczego Klubu Żeglarskiego Vega
Sztynort (jezioro Sztynorckie)
Północny brzeg to ukryte w trzcinie wejście do Kanału Sztynorckiego, znajdujące się nieco na wschód przejście na jezioro Kirsajty. Naprzeciw cypla znajdującego się pomiędzy tymi dwoma miejscami znajdują się niebezpieczne dla żeglugi Głazy Sztynorckie.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez