Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlak kajakowy: Czerwony Dwór - Ełk

2011-01-06 11:10:00 (ost. akt: 2014-03-19 14:17:00)
Zimowy spływ rzeka Ełk

Zimowy spływ rzeka Ełk

Rzeka Ełk ma swoje źródła w Szeskiej Górze koło Gołdapi. W górnym odcinku nosi nazwę Czarna Struga (do jeziora Szwałk) i Łaźna Struga od jeziora Szwałk do jeziora Łaśmiady. Nazwę Ełk przybiera po przepłynięciu jeziora Ełckiego.

Rzeka Ełk uchodzi do Biebrzy w okolicach wsi Osowiec. Długość 114 kilometrów. Woda ma III klasę czystości. Większe miejscowości położone nad rzeką: Borki, Ełk, Straduny, Miluki, Barany, Nowa Wieś Ełcka, Prostki,i Grajewo.

Dostępna dla kajaków od jeziora Szwałk Wielki. W górnym biegu płynie przez tereny pagórkowate przecina też Puszczę Borecką, w dolnym zaś przez równinne i podmokłe tereny, w przeważającej części łąkowe. Trasa jest łatwa, ale rzadko uczęszczana przez kajakarzy.

Szlak kajakowy Czerwony Bór - Ełk liczy około 80 kilometrów i zaczyna się na skraju Puszczy Boreckiej. Wiedzie przez jeziora Szwałk Wielki, Piłwąg, Łaźno, Litigajno do rzeki Łaźna Struga.
Tym 20-kilometrowym odcinkiem rzeka płynie meandrami. Brzegi bogato porośnięte roślinnością.

Dalszy ciąg szlaku prowadzi do jeziora Łaśmiady i dalej do rzeki Ełk poprzez jezioro Straduńskie oraz Ułówki i kończy się u ujścia rzeki do jeziora Ełk na Stanicy Wodnej PTTK.

Corocznie na rasie Miluki - Ełk odbywa się zimowy spływ rzeka Ełk.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB