Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rowerem do piramidy w Rapie

Rowerem do piramidy w Rapie

Zapraszamy na rowerowa wycieczkę z Węgorzewa do piramidy w Rapie. Trasa jest dość trudna i długa na 63 kilometry.

Przebieg trasy: Węgorzewo — Dowiaty — Budry — Budzewo — SkaliskoMieduni — Mieduniszki Wielkie — Rapa — Banie Mazurskie — Popioły — Grądy Węgorzewskie — Wola — Węgorzewo.

Zabytkowy pałac
Wyjeżdżamy z Placu Grunwaldzkiego w Węgorzewie (skrzyżowanie z ul. 11 Listopada) i udajemy się w kierunku północnym, mijając po drodze cerkiew grecko-katolicką. Skręcamy w ulicę Rolną i przecinając dawną linię kolejową Węgorzewo — Giżycko udajemy się starą, tzw. Drogą Dowiacką do miejscowości o tej samej nazwie. Po drodze mijamy gminną miejscowość Budry i przez Skalisko i Mieduniszki, w których możemy obejrzeć zabytkowy pałac pochodzący z XIX wieku, przecinając kanał Brożajcki z jazem i urządzeniami hydrotechnicznymi, docieramy do zasadniczego celu naszej podróży — miejscowości Rapa.

Korzystne bioprądy
Tam możemy zwiedzić jedną z trzech znajdujących się w Polsce, ale za to najwyższą budowlę o kształcie piramidalnym.
— Jest to zbudowany w XIX wieku grobowiec rodzinny rodu Farenheidów — opowiada rowerzysta, który nie po raz pierwszy znalazł się na tym szlaku. — Wewnątrz grobowca znajdują się doskonale zachowane, zmumifikowane ciała.
Zdaniem innego zwiedzającego obiekt, wytwarza korzystne dla człowieka bioprądy. Podatni na takie sugestie pozostajemy przez jakiś czas w tajemniczym miejscu, by potem udać się w kierunku kolejnej po Budrach miejscowości gminnej — Bań Mazurskich.

Banie dla ochłody
W [url=http://turystyka.wm.pl/7020,Banie-Mazurskie-warto-zobaczyc.html]Baniach Mazurskich
możemy odpocząć dłużej i zaopatrzyć się w niezbędne produkty (napoje, żywność) czy też posilić się w punktach małej gastronomii. Kolejnymi etapami w drodze do Węgorzewa są Popioły, Grądy Węgorzewskie i Wola.

W zależności od upodobań trasę tę możemy częściowo pokonywać jadąc nieczynnym torowiskiem byłej linii Węgorzewo — Gołdap. Dla bardziej wygodnych proponujemy główny szlak asfaltem przez Więcki i Czerwony Dwór. Zmęczeni, ale za to pełni wrażeń kończymy naszą podróż przy targowisku miejskim będąc już myślami przy następnej wyprawie.

Sklepy i bary na trasie: Dowiaty, Budry, Mieduniszki, Rapa, Banie Mazurskie, Popioły oraz Więcki.
Andrzej Szocik
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB