Sroka ptak piękny, ale...

2015-11-18 12:06:26 (ost. akt: 2015-11-18 11:58:32)
To ja, sroka, czatuję na zdobycz

To ja, sroka, czatuję na zdobycz

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Sroki należą do rodziny krukowatych, podobnie jak kruki, gawrony, kawki, sójki i wrony. Są wielkości gołębia, mają smukłą sylwetkę, długi ogon i czarno-białe upierzenie u obu płci. Są naprawdę piękne, ale...

W naszym otoczeniu wyraźnie wzrosła liczba srok zwyczajnych (Pica pica). Czarne pióra na skrzydłach sroki mają metaliczny zielonogranatowy połysk, na ogonie zielonobrązowy, na wierzchu głowy zielony, a na grzbiecie i pozostałej części głowy szkarłatny. Ptak zamieszkuje niemal całą Europę (oprócz obszarów wysokogórskich, niektórych wysp na Morzu Śródziemnym i Islandii), większość Azji, północno-zachodnią część Afryki, Kamczatkę i zachodnią część Ameryki Północnej. W Polsce jest szeroko rozpowszechniony. Najwięcej srok jest w śródmieściach, na osiedlach ludzkich, w parkach, na polach i na łąkach. W locie sroka jest łatwa do rozpoznania po białych lotkach pierwszorzędowych z czarnymi lamówkami. W czasie lotu uderza skrzydłami szybko i równo. W terenie można ją zlokalizować po charaktrystycznym skrzeczeniu „czak" albo „kek". To ptak towarzyski, hałaśliwy, ruchliwy i czujny.

Zwierciadełko, powiedz przecie...


Sroka jest jedynym zwierzęciem obok ssaków, który zdał „test lustra”. Ptak potrafi w lustrze rozpoznać swoje odbicie, co wiąże się z jego inteligencją i samoświadomością. Preferuje siadanie w miejscach położonych wysoko, dobrych do obserwacji terenu (wierzchołki wysokich drzew, dachy domów lub innych budowli). Okres godowy u tego ptaka trwa od lutego do maja. Dobrze zamaskowane gniazda zakładane są w gęstych krzewach i na wierzchołkach drzew. Sroka buduje je z patyków i gliny w kształcie dużej kuli z zadaszeniem wyłożone korzonkami i sierścią. Samica składa 6-7 jaj i wysiaduje niemal przez trzy tygodnie. Pisklęta po wykluciu wymagają opieki rodziców, którzy zaciekle je bronią.

Sroka porywaczka


Liczba srok rośnie z roku na rok. Ten sukces sroka zawdzięcza wielkim możliwościom przystosowawczym i wszystkożerności. W zasadzie jest mięsożerna, padlinożerna, ale z konieczności zjada ziarna zbóż, nasiona chwastów i różne owoce. Jest sprytnym i groźnym drapieżnikiem. Potrafi wybierać jaja i pisklęta z odkrytych gniazd małych ptaków m.in pokrzewek, zięb, szczygłów, dzwońców, trznadli, wróbli i innych. Sroki porywają króliki, kurczaki, gołębie, nawet małe koty i psy. Innym zwierzętom podbierają zgromadzone na zimę zapasy. W miastach i na terenach zabudowywanych, gdzie jest dużo srok, widoczny jest spadek liczby drobnych ptaków śpiewających. Sroka nie ma zbyt wielu naturalnych wrogów. Obecnie objęta jest częściową ochroną i nie należy już do zwierząt łownych, jak kiedyś. Jednak w sytuacji dalszego wzrostu populacji tego ptaka na terenach miejskich, naukowcy rozważają kontrolowany, humanitarny odstrzał, jak w przypadku kormoranów trzebiących z ryb mazurskie jeziora.

Piękna kłamczucha


U nas sroka nie cieszy się dobrą opinią, bo uważa się ją za rabusia. Nawet w wierszyku dla dzieci o sroczce co kaszkę warzyła, ptak nie jest najlepiej pokazany. Sroka znana jest z zamiłowania do świecidełek. Ale ostatnie badania wykazały, że sroki nie interesują się błyszczącymi przedmiotami, więc nie są złodziejkami, jak dotąd sądzono. W kulturze ludowej uznaje się srokę za kłamczuchę i za symbol próżności. Uważa się, że ptak przynosi ludziom nieszczęście. Mimo tych przesądów i negatywnych ocen, przyznać trzeba, że sroka to piękny ptak.

Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Adam #3109311 | 93.177.*.* 9 kwi 2023 15:52

    Faktycznie, jest piękna, jakim autor kierował się kryterium? czy z ptaków zna tylko srokę i wróbla? już wróbelek dla mnie jest ładniejszy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Królowa rabiusów #3100344 | 89.72.*.* 27 maj 2022 19:17

      Dlaczego 3 sroki na moim ogródku skrzeczą? I to na dodatek bardzo głośno, jakim cudem nie zostaly one nadal spacyfikowane?

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. jarek #2921838 | 94.254.*.* 17 maj 2020 09:27

      U nas chodzą święte dziki po osiedlu, latają święte sroki, a Ministerstwo Środowiska nie może zrobić kontrolowanego odstrzału bo zaraz nas podkablują do Uni i będą mieli co pisać w Wyborczej czy Neswiku.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. arek #2921831 | 94.254.*.* 17 maj 2020 09:19

      U nas na osiedlu latają tylko sroki i kawki. Wróble i inne małe ptaszki zniknęły kompletnie.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. EBOB #2810433 | 89.64.*.* 27 paź 2019 17:56

        Sroka nie jest złodziejka to mit.Najbardziej inteligentny ptak.Piekny

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. ja #2517568 | 93.157.*.* 12 cze 2018 08:50

          Sroka jak każdy złodziej i szkodnik jest w Polsce pod ochroną...

          Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

          Polecamy