Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlakiem jezior rynnowych

2011-01-12 18:20:00 (ost. akt: 2011-01-12 18:24:56)
Szlakiem jezior rynnowych

Trasa wiedzie wzdłuż rynnowych jezior w północnej części gminy Orzysz. Po drodze możemy podziwiać lasy różnego typu i jeziora: Ublik Wielki, Buwełno i Tyrkło. Szlak prowadzi w miejsca ważne z historycznego punktu widzenia koło średniowiecznego grodziska, dworów, zapomnianych cmentarzy ewangelickich i starych zabudowań wiejskich.

Trasa oznaczona została kolorem czarnym. Rozpoczyna się przy drodze wiodącej z Orzysza w kierunku Kolonii Grądy Podmiejskie.

D1 - Punkt widokowy przy Kolonii Grądy Podmiejskie (1,3 km)
Ze wzniesienia widać panoramę Orzysza, Kolonię Grądy Podmiejskie, a także interesujący krajobraz z zagłębieniami i roślinnością łęgów.

D2 - Wiadukt kolejowy przy Kolonii Grądy Podmiejskie (2,9 km) Droga wiedzie po nasypie nieistniejącej linii kolejowej z 1906 roku, nad którą wznosi się wiadukt kolejowy.

D3 - Pianki (3,6 km)
Do 1945 roku we wsi Pianki funkcjonowała stacja kolejowa na linii kolejowej Orzysz-Giżycko.

D4 - Łęgi i Olsy przy nasypie kolejowym koło Pianek (5,5 km)
Wzdłuż dawnego nasypu kolejowego znajdują się interesujące zbiorowiska łęgów i olsów. Stanowią one część większego kompleksu zwanego Bagnem Stary Tor.

D5 - Wąwóz przy pomnikowym dębie (7,5 km)
Na zboczu wąwozu, w malowniczym miejscu rośnie pomnikowy dąb szypułkowy.

D6 - Ublik (10,1 km)
Wieś położona między jeziorami Ublik Wielki i Ublik Mały. W jej centrum znajdował się kiedyś zespół pałacowo-dworski ze sporymi zabudowaniami gospodarczymi. We wsi są gospodarstwa agroturystyczne i ośrodek wypoczynkowy.

D7 - Cierzpięty (14,8 km)
Wieś leży nad jeziorem Buwełno. W pobliżu przebiegała linia frontu między wojskami niemieckimi i rosyjskimi podczas I wojny światowej. Świadectwem walk są dwa pobliskie cmentarze wojenne. Niedaleko wsi można też odnaleźć liczne ślady umocnień z czasów II wojny światowej, wchodzących w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. We wsi są gospodarstwa agroturystyczne, sklep spożywczy oraz przystanek PKS z połączeniami do Pisza i Orzysza.

D8 - Dawny dworek Mataszczyki (14,8 + 2 km)
W okresie międzywojennym istniał tu dwór. Po wojnie powstał PGR, który upadł na początku lat 90. ubiegłego wieku. Z dawnego parku zachowały się tylko pojedyncze, stare drzewa.

D9 - Polana nad jeziorem Tyrkło (16,3 km)
Kilka metrów od brzegu jeziora wybija źródełko. Obok polany, na wysokiej skarpie, znajduje się mogiła wojenna z lat 1914-1915, w której są pochowani niemieccy i rosyjscy żołnierze. Nieco dalej, u podnóża skarpy, znajdują się betonowe postumenty ze stalowymi elementami. Podczas drugiej wojny światowej znajdował się tu szlaban i wojskowy posterunek. Takie same ślady dawnego posterunku zobaczymy na drugim krańcu przesmyku w Cierzpiętach nad jeziorem Buwełno. Podczas ostatniej wojny przesmyk między jeziorami Tyrkło i Buwełno stanowił ważny element Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Rynnowe jezioro Tyrkło ma długość 5 km i głębokość maksymalną 29,2 m. W okresie wczesnośredniowiecznym biegła tędy granica między Galindami a Jaćwingami. Nad brzegami tego jeziora zachowały się ślady grodzisk i strażnic z tego okresu.

D10 - Bory sosnowe nad brzegiem jeziora Tyrkło (18,9 km)
W runie lasu dominują mchy, trawy oraz borówki. W okolicy znajduje się też kilka rzadszych gatunków roślin (kruszczyk, podkolan, pierwiosnka).

D11 - Grodzisko nad jeziorem Tyrkło (19,6 km)
Grodzisko jest jednym z kilku wzniesionych w rejonie jeziora Śniardwy. Pochodzi ono z dawnych czasów, kiedy służyło do celów obronnych. Prawdopodobnie było również mogiłą któregoś z Prusów lub Jaćwingów. Ze szczytu rozpościera się rozległy widok na okolicę i Śniardwy. Pośrodku wierzchołka znajdowało się zagłębienie, które mogło służyć jako studnia.

D12 - Wężewo (20,1 km)
We wsi warto zobaczyć park przy zabytkowym dworku. W dolinie widać koryto niewielkiej rzeczki Wężówki. Przy drodze rośnie stara sosna wejmutka.

D13 - Okartowo (22 km)
We wsi warto zobaczyć kościół rzymskokatolicki (wnętrze posiada bogatą polichromię roślinno-geometryczną), skosztować ryb w smażalni, udać się na pole namiotowe lub do schroniska młodzieżowego oraz wypożyczyć kajak. Znajdują się dwa sklepy spożywcze, stacja PKP na linii Olsztyn-Orzysz-Ełk i przystanek PKS.Służba Ratownicza Okartowo oferuje zakwaterowanie w namiotach i całodzienne wyżywienie.


Anna Gocłowska
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB