Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Muzeum Ziemi Piskiej

2011-01-13 21:36:29 (ost. akt: 2013-07-02 14:33:37)
Muzeum Ziemi Piskiej

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Już przed II wojną światową Pisz dysponował własnym muzeum regionalnym , którego zbiory całkowicie zaginęły. W 1969 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Piskiej powstało Muzeum Ziemi Piskiej, przez wiele lat usytuowane w budynku tzw. Baszty.

W 1975 r. w wyniku przeprowadzenia reformy administracyjnej kraju, Muzeum zostało Oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W 1985r. muzeum usamodzielniło się i zostało przeniesione do swej obecnej siedziby w piwnicach ratusza. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się restauracja, a w drugim skrzydle areszt miejski.

Zbiory Muzeum Ziemi Piskiej obejmują bogatą kolekcję fauny i flory występującej w Puszczy Piskiej (ekspozycja stała) oraz pamiątki archeologiczne, etnograficzne, historyczne. Wśród nich zabytki XVIII- wiecznego piśmiennictwa mazurskiego, książki z drukarni staroobrzędowców, stare zdjęcia Ziemi Piskiej. W części historycznej organizowane są ekspozycje czasowe, a także cykl Spotkań Muzealnych z udziałem historyków, pisarzy, ludzi kultury.
Zbiory podzielone są na dwa działy:
* Przyroda Mazur – 171 gatunków ptaków, ssaków, gadów, ryb
* Historia Ziemi Piskiej – zabytki piśmiennictwa, zbiory archeologiczne i etnograficzne oraz dokumentacja fotograficzna z dziejów regionu.

Od maja do września w każdą sobotę na parkingu przed Muzeum odbywają się giełdy staroci.

Muzeum jest czynne codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. od 8.00 do 15.00.

źródło: http://www.lotmp.pl

Warto zobaczyć w Piszu: kliknij tutajCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

    Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

    Muzeum Ziemi Piskiej od 1985 roku mieści się w piwnicach ratusza (wejście od parkingu). Wcześniej przez...

  • Roś

    Jezioro Roś

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, mulistych stokach ławicy, stromych w środkowej części południowego plosa, niskie,...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB