Znajdują się tam również oryginalne meble, pochodzące z domu Karola Małłka. Dodatkowo w izbie można zobaczyć wystawę fotograficzną przedstawiającą stare zdjęcia wsi Krutyń i rzeki Krutynia. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Waldemara Bzury i Macieja Witkowskiego.
Karol Małłek (1898 - 1969) był działaczem mazurskim, pisarzem, folklorystą, publicystą i nauczycielem. Pochodził z polskiej rodziny. Prowadził działalność oświatową wśród Mazurów. W 1931 roku pełnił funkcję sekretarza Związku Mazurów, organizacji domagającej się większych praw dla rdzennej ludności na Mazurach. Współpracował z "Gazetą Mazurską" oraz "Kalendarzem dla Mazurów". Publikował wiersze, artykuły, prace folklorystyczne i felietony. Debiutował utworem scenicznym „Jutrznia na Gody” opartym na tradycjach ludowych. Zbierał pieśni ludowe, podania, przysłowia, opisy obrzędów mazurskich, które opublikował w licznych artykułach. Wydał „Mazurski śpiewnik regionalny”, „Plon czyli dożynki na Mazurach”, „Wesele mazurskie”. Był redaktorem „Kalendarza dla Mazurów na 1939 rok”. Był członkiem Związku Literatów Polskich oraz honorowym członkiem Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Od 1951 do 1957 roku mieszkał w Krutyni. Od 1960 do 1963 roku mieszkał w Olsztynie, a następnie do 1969 roku w Toruniu. Zmarł w Krutyni.
Od 1988 roku redakcja dwutygodnika (później miesięcznika) „Warmia i Mazuy” przyznawała doroczne Nagrody imienia Karola Małłka. Szkoła Podstawowa w Krutyni przyjęła Karola Małłka za patrona. Pomnik przyrody Dąb nad Mukrem k. Zgonu oraz
żółty szlak turystyczny z Krutyni do leśniczówki Pranie noszą imię Karola Małłka.
Materiał pozyskaliśmy dzięki współpracy ze stroną warmia.mazury.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez