Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Nie ma, że zima. W lesie praca wre.

2016-02-04 13:03:04 (ost. akt: 2016-02-04 12:54:44)
Ścięte drzewa są specjalnie znakowane

Ścięte drzewa są specjalnie znakowane

Autor zdjęcia: Tomek Ramczykowski i Roman Jacek Schilling

Od jakiegoś już czasu gości u nas prawdziwa zima. Najpierw las i łąki pokryły się białą warstwą śnieżnego puchu, a siarczyste mrozy skuły solidnie tafle naszych warmińskich i mazurskich jezior.


Później mieliśmy do czynienia z odwilżą, która zamieniła wszystkie udeptane ścieżki w zdradzieckie i nieprzewidywalne ślizgawki. Ostatnio natomiast, na skutek dużych zmian temperatury, region nasz targany jest porywistymi wiatrami.

W lesie czy przy kominku?


Dla wielu z nas śnieżna i mroźna zima jest okresem sprzyjającym spędzaniu wolnego czasu w sposób aktywny. Jedni biegają lub zjeżdżają na nartach, inni łowią ryby spod lodu albo jeżdżą po nim na łyżwach. Miłośnicy psich zaprzęgów z radością wyciągają zakurzone sanie. Natomiast myśliwi mają okazję tropić zwierzynę po tzw. „ponowie”, czyli świeżo spadłym śniegu, lub zapolować w nocy przy blasku księżyca. Rozpraszane przez śnieg promienie srebrzystego światła tworzą w lesie iście magiczny klimat.
Nie wszyscy są jednak zwolennikami zimy. Dla zmarzlaków każde wyjście z domu w mroźny dzień to nie lada wyzwanie. Wolą napawać oczy urokami zimy zza okiennych szyb, z wnętrza ciepłych domów, gdzie w piecach i kominkach buzuje przyjemny ogień.
Jednak takie warunki atmosferyczne nie odstraszają leśników, których praca nie może być zawieszona na okres „nieprzyjemnej” pogody. Siedząc w wygodnym, drewnianym fotelu, przy płonącym kominku, czytając ciekawą książkę, nawet nie zastanawiamy się nad tym, że wszystkie te dobra pochodzą z naszego lasu. Miejsca, do którego tak bardzo lubimy chodzić na spacery.

Pożytki z drewna


Dziś z drewna wykonuje się przeszło 30 tysięcy różnego rodzaju produktów, służących nam w życiu codziennym. Przeszło połowa pozyskiwanego rocznie w Polsce drewna, wykorzystywana jest do produkcji papieru.
Drewno, jako surowiec prawdziwie ekologiczny, prędzej czy później rozłoży się, a jego mikroelementy przyczynią się do użyźnienia gleby i odnowień kolejnych pokoleń lasów. Dlatego rola leśnika jest tak ważna, gdyż jego praca równomiernie służy zarówno człowiekowi, jak i przyrodzie. Jest on zobowiązany do zrównoważonego wykorzystywania darów lasu. Tak, aby zaspokajały nasze potrzeby, a jednocześnie lesistość kraju nie zmalała. Wręcz powiększała się. Dlatego leśnik nie bacząc na trudności pogodowe, musi sumiennie wykonywać każdego dnia swe obowiązki. Niezależnie czy w temperaturze +40oC w letnim słońcu, czy przy -20oC zimą. O każdej porze roku leśnik ma określone zadania do wykonania, z których to musi się wywiązać.

Leśnik sadzi, pilnuje i … wycina


Leśnicy dbają o las od jego najmłodszych lat. Od momentu posadzenia młodych drzewek, aż po ich wycięcie w wieku w pełni dojrzałym. Początkowo muszą określić, w jakiej więźbie, czyli odległości między sobą, będą posadzone sadzonki poszczególnych gatunków. Następnie przez wiele lat pilnują, by młody las nie został zjedzony w nadmiarze przez zwierzynę leśną. W późniejszych etapach życia lasu, gdy rosnące gęsto drzewa zaczynają zabierać sobie wzajemnie życiową przestrzeń, pracownicy służby leśnej wyznaczają spośród nich słabsze okazy do wycięcia. Dzięki temu zabiegowi pozostałe drzewa otrzymują korzystne warunki do dalszego rozwoju. Wiele pojedynczych drzew w lesie jest wycinanych ze względu na dobro całych połaci lasu. Dlatego przykładowo wycinane są okazałe, lecz zaatakowane i zasiedlone przez korniki świerki, a kolejne pokolenia tych owadów gotowe są w krótkim czasie zasiedlić kolejne dziesiątki drzew.

W miejsce starego – nowy las


W końcu nadchodzi czas, gdy las osiąga w pełni swą dojrzałość i drzewa przestają już przyrastać na masie. Wtedy to rozpoczyna się pierwszy etap bardzo powolnego obumierania drzew. W tym to momencie pracownicy ZUL, na zlecenie leśników, wycinają stary las, by jego cenne drewno posłużyło człowiekowi. W niedługim czasie, bo w przeciągu maksymalnie 5 lat, na jego miejscu zostanie ponownie posadzony młody las, a cały proces jego życia zacznie kręcić się na nowo…
Leśnicy opiekują się nie tylko drzewami, lecz także wszystkimi mieszkańcami puszczy. Zarówno tymi z królestwa zwierząt jak i roślin.
Praca leśnika nie jest wcale usłana różami. Jest to zawód interdyscyplinarny, wymagający zarówno sprawności fizycznej jak i intelektualnej. Warunki pracy sprzyjają tu wielu chorobom. Od grypy po reumatyzm zimą. Latem natomiast od udaru słonecznego po boreliozę, czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Poza tym leśnik przez cały rok narażony jest na różnego rodzaju urazy ciała i złamania. Jest to zawód dla ludzi z pasją. Niekoniecznie nastawionych na permanentny zysk, lecz na dobro powierzonego im mienia. A trzeba pamiętać, że jedną trzecią powierzchni naszego kraju stanowią lasy.
Tomek Ramczykowski
Autor jest leśniczym w Nadleśnictwie Jagiełek


Na mapie oznaczyliśmy siedzibę Nadleśnictwa Jagiełek

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pinteres #1934914 | 178.37.*.* 18 lut 2016 17:57

  a niech wre, niech drwal rąbie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. azazazaz #1933249 | 188.146.*.* 16 lut 2016 20:05

  Czyli nie tylko my to obserwuje. Masakra!!! Hektarami, do zera :-(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. janka #1928869 | 83.31.*.* 10 lut 2016 11:48

  Kiedyś wycinano tylko zimą .dziś to prawdziwa masakra lasów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ZAAMANY #1927214 | 91.233.*.* 7 lut 2016 20:32

  Jak patrzę na tę wycinkę zdrowych drzew to serce mi pęka. Za parę lat to będzie na naszych terenach Pustynia Mazur, a nie Zielone Płuca! Opamiętajcie się Leśnicy!-pieniądz, pieniądzem, ale gdzie ochrona środowiska?!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zzzzz #1925343 | 213.184.*.* 5 lut 2016 09:13

  nie ma, że zima - leśnicy tną bez opamiętania.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. ring #1924599 | 83.9.*.* 4 lut 2016 14:19

  nie ma, że zima...kasa z drewna jest, trza robić

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)