Ruciane-Nida » Wojnowo » Gałkowo » Kadzidłowo » Nowy Most » Iznota » Wygryny » Guzianka » Ruciane-Nida. Długość: 40 kilometrów.
Pętla Wojnowska swój początek bierze w Centrum Informacji Turystycznej i Promocji w Rucianem-Nidzie (dworcowa 14). Jadąc ul. Dworcową w kierunku Pisza po około 400 metrach docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo i po przejechaniu przejazdu kolejowego kierujemy się do drugiej części miasta – Nidy.
Po wyjeździe z lasu na naszej drodze napotykamy mostek (2,2 km).
Za nim droga rozwidla się, my skręcamy w lewo na ul.Wiejską. Po 600 metrach następne skrzyżowanie (2,8 km). Jedziemy przez nie prosto i z górki wjeżdżamy w ul. Żeglarską. Po pewnym czasie asfalt przechodzi w drogę gruntową. Mijamy ostatnie zabudowania i wjeżdżamy w las.
Na skrzyżowaniu przy Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Dębem” skręcamy w prawo (4,0 km).
Na kolejnym pod linią wysokiego napięcia w lewo (4,3 km).
Po 600 metrach wyjeżdżamy na dużą gruntową drogę prowadzącą do Krzyży i Karwicy. Droga ta doprowadza nas do skrętu na Ośrodek Wypoczynkowy „Polfa”, który mijamy. Za nim główna droga skręca łagodnie w lewo, my zaś jedziemy prosto (6,9 km).
Po 100 metrach kolejna krzyżówka, na której skręcamy w prawo.
Droga w pewnym miejscu krzyżuje się z torami kolejowymi. Bardzo proszę o zachowanie należytej ostrożności na przejeździe. Leśny dukt, którym jedziemy, doprowadza nas do asfaltowej drogi Szczytno – Ruciane-Nida (10,9 km), gdzie skręcamy w lewo w kierunku Szczytna.
Na pierwszym dużym skrzyżowaniu skręcamy w prawo na Uktę, kierując się stojącymi tam znakami drogowymi (13,6 km).
Po 700 metrach kończy się las i rozpoczyna wieś Wojnowo.
Na początku wsi możemy skręcić w lewo kierując się do klasztoru staroobrzędowców (14,3 km).
W środku wsi po prawej stronie molenna, czyli dom modlitwy staroobrzędowców (numer domu 51). Jadąc dalej przez wieś docieramy do skrzyżowania (16,0 km).
Trasa naszej wędrówki biegnie prosto, lecz zachęcamy do skrętu w prawo, by po około 200m dojechać do prawosławnej cerkwi. Po zapoznaniu się z tym wspaniałym zabytkiem wracamy na właściwą trasę.
Jadąc asfaltem po lewej stronie widoczna jest rzeka Krutynia, a na niej most (16,6 km), który przekraczamy.
Na skrzyżowaniu, tuż za nim skręcamy w lewo na wąską gruntową drogę. Ten bardzo malowniczy odcinek trasy (szczególnie jesienią), wiedzie nas przez pola. Po 100 metrach kolejne skrzyżowanie (16,7 km).
Skręcamy tu w prawo na wąską, uroczą, wiejską dróżkę. Doprowadzi nas ona poprzez łąki i pastwiska do wsi Gałkowo. Docieramy do skrzyżowania (20,1 km).
Skręcamy tu w prawo. Po około 200 metrach kolejny rozjazd.
Kierujemy się w lewo na asfaltową drogę, która prowadząc przez wieś Gałkowo, pozwoli dotrzeć do skrzyżowania z drogą nr 610 Piecki – Pisz (21,7 km).
Przecinamy główną drogę i wjeżdżamy w las. Bardzo proszę o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przekraczania tej drogi. Na najbliższym rozjeździe skręcamy w prawo (22,2 km).
Przejeżdżając przez niewielkie zabudowania znów podążamy polami. Po kilkuset metrach ponownie rozjazd (z charakterystyczną amboną myśliwską), na którym skręcamy w lewo. W oddali widać zabudowania Parku Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Na zwiedzanie parku musicie Państwo zarezerwować sobie nieco czasu. Naprawdę warto! Dodatkowo można zwiedzić zabytkowe chałupy mazurskie i odwiedzić „Oberżę pod Psem”.
Na krzyżówce w Kadzidłowie skręcamy w prawo (23,7 km).
Po 300 metrach przy młodniku skręcamy w lewo w wąską i niepozorną leśną dróżkę. Doprowadzi nas ona do asfaltowej drogi prowadzącej do Mikołajek. Po dojeździe do niej skręcamy na asfalt w lewo (24,7 km).
Nie będziemy jednak jechać nim zbyt długo. Za około kilometr skręcamy w prawo na drogę do Iznoty, zgodnie z drogowskazem (25,8 km).
Po drodze do Iznoty mijamy wieś Nowy Most. W niej przekraczamy, po raz kolejny dziś, rzekę Krutynię. Docieramy do Iznoty. We wsi na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo kierując się na Wygryny, zgodnie z drogowskazem w postaci niebieskiego kamienia (29,3 km).
W niewielkiej odległości od wsi po prawej stronie małe śródleśne jeziorko (30,4 km).
Droga, którą jedziemy jest co prawda gruntówką, ale o dość dobrej nawierzchni. Po kilkuset metrach znów leśne jeziorka, ale tym razem po obu stronach drogi (31,1 km).
Na trasie wieś Wygryny (35,2 km). Droga gruntowa przechodzi w asfaltową. Na skrzyżowaniu we wsi skręcamy w lewo (36,2 km).
Trzymając się głównej drogi przejeżdżamy przez wieś. Po drodze mijamy mostek na rzece Nidce. Wyjechawszy ze wsi podążamy gruntową drogą przez las w kierunku Rucianego-Nidy. Droga, którą jedziemy w swej końcowej części wiedzie nad jeziorem Bełdany. Dojechawszy do krzyżówki w Guziance jedziemy prosto, wjeżdżając na asfalt (39,0 km).
Pętlę zamykamy w Centrum Informacji Turystycznej w Rucianem-Nidzie (40,2 km). Przejechanie całej pętli zajmie nam około 5 – 6 godzin, ale należy zarezerwować sobie cały dzień. Moc atrakcji jakie napotkamy po drodze, sprawią, że z pewnością nasza wycieczka nieco się wydłuży.
źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna „Mazury Południowe” w Piszu
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez