Oto portret twórcy Kanału Elbląskiego

2016-04-01 08:29:43 (ost. akt: 2016-04-03 00:00:16)
To strona 585 tego wydawnictwa, a na niej portret twórcy Kanału Elbląskiego Georga Jacoba Steenke.

To strona 585 tego wydawnictwa, a na niej portret twórcy Kanału Elbląskiego Georga Jacoba Steenke.

Autor zdjęcia: Sławomir Dylewski

Podczas przeglądania czeluści Internetu w poszukiwaniu informacji o Oberladkanal, czyli o naszym Kanale Elbląskim, znalazłem adres strony wydawnictwa Wolfganga Buddrusa Bestellen [b]bei Amazon.de[/b].

Bezwiednie kliknąłem, aby dowiedzieć się więcej. Znalazłem coś takiego:
Deutsches Land und Volk , band 11, Die deutschen Küstenländer der Ostsee (Niemiecka ziemia i ludzie, tom 11, niemieckie kraje przybrzeżne Bałtyku).

Brzmiało zachęcająco, więc odczytałem krótką recenzję

W latach 1878 - 1891 wydawana była w Lipsku obszerna praca, zatytułowana „Nasza niemiecka ziemia i ludzie ". W dwunastu tomach znalazło się mnóstwo informacji, zgromadzonych przez wielu specjalistów z różnych dziedzin. Patriotyczne obrazy natury, historii, przemysłu i narodowego życia Rzeszy Niemieckiej.
„Niemieckie kraje przybrzeżne Bałtyku " to 11 tom tego dużego projektu, publikacja z 1886 roku. Ta książka (mowa o wydawnictwie Wolfganga Buddrusa – red.) stanowi przedruk, dosłownie reprint oryginalnego tekstu i obrazów, z zastosowaniem nowoczesnej techniki. Jest to dokument o kulturze i historii dawnych prowincji: Schleswig-Holstein, Meklemburgia, Pomorze i Prusy Wschodnie. Materiał chroniony prawami autorskimi.

Przeczytałem też, że Wolfgang Buddrus wydał wcześniej reprinty innych tomów z tej serii. Zacząłem przeglądać udostępnione w portalu strony tej pozycji. Ciekawe litografie, czytelna czcionka i spis treści, a w nim w końcowej części książki rozdział o Prusach Wschodnich. Na stronie 580 pojawia się po raz pierwszy Oberlandkanal, czyli Kanał Elbląski. Skupiony wertuję kolejne strony i po otwarciu strony 585 dosłownie spadłem z krzesła. Zobaczyłem portret Georga Jacoba Steenke.


Wiedziałem, że gdzieś jest, że kiedyś go znajdziemy, ale nie przypuszczałem, że dotychczas nikt nie szukał w dziełach z epoki, w miejscu tak oczywistym. Na jednym z załączonych zdjęć znajdziecie zrzut z ekranu z tym portretem.
Niezwłocznie poprosiliśmy wydawcę – Wolfganga Buddrusa - o szczegółowe informacje na temat naszego odkrycia. Kiedy tylko te informacje otrzymam, natychmiast podzielę się z czytelnikami.
Sławomir Dylewski
Autor jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA, mieszka w Łodzi



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Szlak Kanału Elbląskiego

    Kanał Elbląski, błędnie nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim, jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy