Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wiosnówka pospolita przywitała wiosnę

2016-04-04 12:45:41 (ost. akt: 2016-04-04 12:51:25)
Wiosnówka pospolita przywitała wiosnę

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Zwiastunami wiosny są przylatujące już w lutym żurawie, kormorany, czernice i bociany. Wśród drzew wiosnę wyprzedzają kwitnące leszczyny, olsze czarne i topole. Zimę żegnają znane wszystkim śnieżyczki (przebiśniegi). Ale nie każdy wie, że razem z przebiśniegami w lutym zakwita pewna dziko rosnąca roślinka.

To piękna, chociaż dość niepozorna jednoroczna roślinka o wdzięcznej nazwie wiosnówka pospolita (Erophila verna). Należy do rodziny kapustowatych. Występuje na suchych murawach, piaskach, skałach i skarpach. Kwitnie od lutego do maja. Trudno ją dostrzec, bo wysokość roślinki nie przekracza 2 cm, czasem wyrosnąć może do 10-15 cm. Jej drobniutkie kwiatki mają średnicę 3 mm. Płatki kwiatków są białe głęboko wcięte zebrane w grona na krótkiej bezlistnej łodyżce u dołu owłosionej. Liście tworzą przyziemną także owłosioną rozetkę zielono-bordową. Jeśli wypatrzymy wiosnówkę na piaszczystych łachach wystawionych do słońca, to pogratulujmy sobie spostrzegawczości.

Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB