Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zabrost Wielki - historyczna wieś z okopami z I wojny światowej

2016-04-08 13:59:54 (ost. akt: 2016-04-08 13:58:29)
Rekonstrukcje okopów z czasu I wojny światowej w Zabroście Wielkim

Rekonstrukcje okopów z czasu I wojny światowej w Zabroście Wielkim

Autor zdjęcia: IT gminy Budry

Z Zabrostu Wielkiego do Darkiejm jest 10 kilometrów, dwa razy bliżej niż do powiatowego Węgorzewa. Tyle, że Darkiejmy to obecnie rosyjski Oziorsk.
Zabrost Wielki (niem. Gross Sobrost) założono w XVI w. Kiedyś leżał w centrum Prus Wschodnich. Od 1945 roku przylega do granicy polsko - rosyjskiej. Leży 24 km na północny-wschód od Węgorzewa.

Wieś jest warto odwiedzin. Zachowała się w niej bowiem układ historyczny z budynkami o jednolitych formach architektonicznych. Ze zniszczeń I wojny światowej Zabrost został odbudowany przez berlińskiego architekta Karla Kujatha i do dzisiaj przetrwał w niezmienionym kształcie. Zachowało się w nim wiele chałup z podcieniami, wzniesionych w konstrukcji ryglowej. Kuźnię, pochodzącą z przełomu XIX i XX w. rozebrano, a potem przewieziono do Węgorzewa i zrekonstruowano w miejscowym Muzeum Kultury Ludowej.

W 2003 Zabrost Wielki zdobył I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną zabytkową wieś Warmii i Mazur w ramach ogłoszonego przez Stowarzyszenie Borussia projektu „Nowe życie pod starymi dachami”.

We wsi zachował się cmentarz z okresu I wojny światowej z cennym starodrzewiem i rzadko występującymi krzyżami żeliwnymi. Z inicjatywy społeczności lokalnej cmentarz doczekał się rewitalizacji w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. Ciekawostką jest też granitowy głaz znajdujący się tuż za ostatnimi zabudowaniami wsi. Wyryta jest na nim data 1914, upamiętniająca przypuszczalnie bitwę stoczoną tu we wrześniu tego roku.

W 1947 roku wieś zasiedlono Ukraińcami w ramach przymusowej Akcji "Wisła".

Podczas badań prowadzonych w Zabroście Wielkim przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w ramach tzw. Archeologii Wojny odkryto i zadokumentowano 33 obiekty betonowe oraz przebadano powierzchnię 1,5 km2 terenu. W ramach tego projektu zrekonstruowano fragment okopu zgodnie z niemieckimi instrukcjami wojskowymi. Rekonstrukcja zawiera Garnek Kocha, bunkier przejściowy oraz bunkier magazynowy. Rowy przeciwczołgowe tzw. linii Kocha zbudowane były w 1944 roku w ramach przygotowań do odparcia ofensywy Armii Czerwonej.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Zabrost Wielki

  Zabrost Wielki

  Warto jest zajrzeć do miejscowości Zabrost Wielki - niezwykłej wsi historycznej, która w 2003 roku...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Piramida w Rapie

  Piramida w Rapie

  Piramida w Rapie (1811) to jedyna tego typu budowla w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki....

 • Kanał Brożajcki

  Kanał Brożajcki

  Kanał Brożajcki łączący rzeki Gołdapę i Węgorapę powstał jako jeden z odcinków spławu drewna...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB