Sezon żeglarski za pasem. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, zarządzający większością szlaków żeglugowych na Warmii i Mazurach, ogłosił właśnie, że wszystkie szlaki zostaną otwarte 29 kwietnia. Co nas czeka na tych szlakach?
1. Jezioro Ewingi — gmina Zalewo
2. Jezioro Jeziorak — miasto Iława
3. Jezioro Jeziorak — gmina Iława
4. Jezioro Roś — gmina Pisz
5. Jezioro Mikołajskie — gmina Mikołajki
6. Jezioro Czos — miasto Mrągowo
7. Jezioro Niegocin - Giżycko, ul. Kolejowa, MOSiR Giżycko
8. Jezioro Ryńskie — gmina Ryn
9. Jezioro Niegocin — PTTK Wilkasy
10. Kanał Węgorzewski — gmina Węgorzewo
11. Jezioro Bełdany — PTTK Kamień
12. Jezioro Bełdany - Piaski
13. Jezioro Tałty — Klub Sportowy Baza Mrągowo
14. Jezioro Dargin — NZOZ Impuls
Każda z tych ekomarin skrojona została na miarę potrzeb portu. Ich powstanie na Warmii i Mazurach zawdzięczamy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, który w procesie ich powstawania pełnił funkcję instytucji pośredniczącej. Inwestycje dofinansowane zostały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
— Kiedy w 2007 rok dostaliśmy od marszałka do realizacji Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury, dokumenty strategiczne przewidywały już projekt budowy sieci miniprzystani żeglarskich — dodaje prezes Adam Krzyśków. — Inwestorzy, w większości były to gminy położone nad jeziorami, mieli za zadanie przygotowanie dokumentacji, uzyskanie pozwoleń i wreszcie złożenie do nas wniosku I tak się stało. Tryb konkursowy stał się uzupełnieniem trybu tzw. kluczowego i był odpowiedzią na diagnozę stanu potrzeb regionu oraz nadwyżkę środków, które powstały z oszczędności poprzetargowych.
Środki pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wojewódzki Fundusz podpisał umowy wartości ok. 37 mln zł, a dofinansowanie z RPO WiM wyniosło 21,2 mln zł.
Z nowoczesnych portów korzystają nie tylko żeglarze, ale także wypoczywający nad wodą turyści i mieszkańcy regionu. Ekomariny są wyposażone m.in. z systemem odbioru ścieków i nieczystości z cumujących tu jednostek pływających, co pozytywnie wpływa, a nawet poprawiają jakość środowiska naturalnego Wielkich Jezior Mazurskich. Oto niektóre z nich.
Mikołajki
Ekomarina Mikołajki to nowoczesny port spełniający europejskie normy. Przystań znajduje się w atrakcyjnym turystycznie miejscu, ok. 400 m od wioski żeglarskiej, czyli blisko centrum miasta, a jednocześnie na tyle daleko, by nie dochodził tu miejski gwar.
Znajdują się tu dwa nowe oświetlone pomosty z przyłączami do prądu i wody oraz z systemem odbioru ścieków i nieczystości prosto z żaglówek. W głównym budynku przystani znajdują się pomieszczenia socjalno-administracyjne, sanitariaty i natryski dla żeglarzy i obsługi portu. Do dyspozycji żeglarzy jest punkt serwisowy sprzętu pływającego, co jest szalenie ważne, gdy zachodzi potrzeba naprawy szkutniczej.
Można tutaj także zorganizować konferencje i wykłady w sali edukacyjno-wykładowa dla uczestników np. kursów żeglarskich. Przed budynkiem głównym są dwie wiaty, punkt sanitarny oraz pomieszczenie do mycia naczyń. W porcie zacumować może około 40 łodzi i jachtów. Właścicielem tej nowoczesnej ekomariny jest Mazurski Klub Żeglarski w Mikołajkach.
Ryn
Ekologiczna mini przystań w Rynie znajduje się także niemal w centrum miasta, przy pięknej, odrestaurowanej promenadzie. Do dyspozycji żeglarzy i turystów są dwa pomosty pływające i jeden stały, przy których może zacumować ponad 60 jednostek. Także tu są przyłącza do prądu i wodociągu oraz nowoczesny systemem odbioru ścieków.
W budynku portowym kapitanatu mieszczą się pomieszczenia socjalne i gospodarcze, m.in. sanitariaty, prysznice, pralnia i suszarnia, a także sala dydaktyczno-szkoleniowa. Jest tu także slip do wodowania jachtów i sprzętu pływającego z mostem zwodzonym. Ekomarina zarządzana jest przez PGKiM w Rynie sp. z o.o.
Iława
Iławska ekomarina powstała nad brzegiem Jezioraka, najdłuższego jeziora w Polsce. To nie tylko przystań dla jednostek pływających. — Prowadzimy tu m.in. zajęcia ekologiczne organizowane z myślą o uczniach naszych iławskich szkół, a sala konferencyjna stała się miejscem spotkań wodniaków także poza sezonem. Organizuje je Radosław Kamrowski, a tematem ostatniego spotkania była meteorologia dla żeglarzy — mówi Rafał Wisiński, dyrektor biura Związku Gmin Jeziorak, gospodarza obiektów w Iławie i Siemianach.
Ekomarina żyje jednak przede wszystkim w sezonie letnim. Od 2012 roku, kiedy została oddana do użytku, w sezonie przyjmuje ponad 700 łodzi. Żeglarze mogą tu nie tylko przycumować, ale także skorzystać z węzła sanitarnego, przygotować posiłek, a także pozostawić tu śmieci stałe i fekalia. — Co do tego ostatniego, to nasze możliwości nie są w pełni wykorzystywane. Zachęcam więc wodniaków do częstszego korzystania z opcji pozostawiania ścieków — dodaje Wisiński.
Mrągowo
Ekologiczna mini przystań w Mrągowie położona jest nad jeziorem Czos. Zaledwie kilka kroków dzieli ją od mrągowskiego amfiteatru i 15 minut spacerkiem od miasteczka westernowego Mrongoville. Na terenie Ekomariny znajdziemy wiele atrakcji, przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i do całych rodzin. Miejsce to wyposażono w urządzenia rekreacyjne dla najmłodszych. Dodatkowym atutem przystani jest znajdujące się tam Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie aranżowane są pogadanki o tematyce ekologicznej, zabawy i zagadki ekologiczne. Kolejne udogodnienia to m.in. plaża miejska z pomostami i profesjonalne boiska do piłki plażowej i koszykowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dzięki Ekomarinie znacznie zwiększył się komfort przebywających tutaj żeglarzy i kajakarzy. Przy nowym pomoście można cumować za darmo. Nowo powstały SLIP służy do pomocy ściągania i wodowania jednostek pływających, zarówno ratowniczych jak i prywatnych.
Węgorzewo
Ekomarina znajduje się na północno-wschodnim brzegu Kanału Węgorzewskiego nad rzeką Węgorapą, działa od sierpnia 2013 roku. Parter budynku wyposażono w toalety i umywalnie (także dla osób niepełnosprawnych), pralnię z punktem do zmywania naczyń, zaplecze techniczne z punktem opróżniania toalet chemicznych, punkt informacji turystycznej oraz bosmanat z punktem pierwszej pomocy. Zgodnie z planami, powstała również 10-metrowa wieża obserwacyjna oraz keja dla 5 jednostek pływających.
Bożena Kraczkowska
Monika Kacprzak
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
żeglarka #1976671 | 195.47.*.* 15 kwi 2016 14:26
ktoś zapomniał o świetnej ekomarinie w Giżycku!!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)