Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Żywkowo: pomóż bocianom z bocianiej wioski

2016-04-13 15:18:37 (ost. akt: 2016-04-13 15:16:50)
Żywkowo: pomóż bocianom z bocianiej wioski

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W najbliższą sobotę 16 kwietnia o godz. 10 rozpocznie się akcja Wiosenne Porządki w Bocianowie, czyli słynnej bocianiej wiosce w Żywkowie. Trzeba posprzątać śmieci, które zagrażają życiu bocianów. Najgroźniejsze są zwykłe sznurki.

Pierwszy w tym roku bocian przyleciał do Żywkowa, bocianiej wioski pod Górowem Iławeckim, w środę 23 marca o godz. 15.50. Kolejne powinny przylecieć do końca kwietnia. W ubiegłym roku w Żywkowie gniazdowały 42 pary.
— Bociany przylatują później niż kiedyś, bo zmienia się klimat – mówi Adam Łopuszyński, kierownik Gospodarstwa Rolnego Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Żywkowie. - Ciepłe prądy powierza, z których korzystają, też się spóźniają.

Pozbieraj śmieci – uratuj bociany


— Zapraszamy w sobotę wszystkich chętnych, wszystkich miłośników przyrody — mówi Łopuszyński. — Będziemy zbierać śmieci w okolicach naszej wioski, szczególnie te, które są najniebezpieczniejsze dla bocianów, czyli sznurki. Bociany wyszukują je i przynoszą do budowy gniazd. Często młode się w nie zaplątują i się duszą. Każdy zebrany sznurek może uratować bocianie życie.
Organizatorzy zapewniają darmowe miejsce noclegowe w Żywkowie z piątku na sobotę (z 15 na 16 kwietnia), ognisko z kiełbaskami i rękawice robocze. Należy zabrać ze sobą śpiwór, ręcznik, kapcie, prowiant na kolację i śniadanie.

Bocianie bitwy o gniazdo


Żywkowo to nieskażona przyroda, budząca się do życia wiosna, klangor żurawi i śpiew ptaków. W tych pięknych okolicznościach przyrody bociany toczą teraz bitwy o gniazda, chociaż w Żywkowie jest ich pod dostatkiem. Dlaczego bociany biją się o gniazda, skoro ich tyle we wsi?
— Wolą te na słupach czy na domach mieszkalnych niż na stodołach — wyjaśnia Łopuszyński. — To rozsądne z punktu widzenia bocianów, bo tam, gdzie przebywają ludzie, nie ma drapieżników, takich jak na przykład kuny, niebezpieczne dla piskląt.

Bocian z nadajnikiem


Nasza wiedza o bocianach ciągle się poszerza. Dzięki nadajnikom z GPS można dokładnie stwierdzić, jakie są trasy ich przelotów, pory snu i żerowania. W Żywkowie dwa lata temu takie nadajniki dostały trzy bociany.
— Jeden z nich wrócił, jeden zaginął, trzeci został namierzony na Podlasiu — opowiada kierownik gospodarstwa. — Dzięki GPS dowiedzieliśmy, że nasz bocian o imieniu Adam, potrafi wylecieć z gniazda na żer o drugiej w nocy.
Zmiany klimatu wpływają też na dietę tych ptaków. Kiedy jest sucho, tak jak w ubiegłym roku, mniej jest myszy i kretów, którymi żywią się bociany. Wtedy ptaki lecą na wysypiska śmieci, gdzie znajdują niebezpieczne rzeczy.
— Dwa małe bociany zadławiły się latem świńską skórą — wspomina Łopuszyński. — Dzięki pomocy strażaków dostaliśmy się do gniazda i udało się je uratować.
Ewa MazgalCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ptasior #1976957 | 91.94.*.* 15 kwi 2016 21:56

  Żywkowo tto nie skażona wioska? To skąd te sznurki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jasio #1975640 | 88.156.*.* 14 kwi 2016 00:43

  Dostali pieniądze z Unii, to niech sobie sprzątają, a nie szukają frajerów !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Qwerty #1975540 | 176.97.*.* 13 kwi 2016 22:00

  Piękne ptaki

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Fajna akcja #1975341 | 83.9.*.* 13 kwi 2016 19:34

  jedna z tych za którą wójt gminy dostanie pewnie następny medal bez zaangażowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz