Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Akcja Burza znów w olsztyneckim skansenie

2016-04-14 12:46:31 (ost. akt: 2016-04-14 12:52:47)
Akcja Burza znów w olsztyneckim skansenie

Autor zdjęcia: Muzem Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku

Muzem Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapraszają na inscenizację historyczną pt. „Akcja Burza”. Widowisko odbędzie się 17 kwietnia (niedziela) w skansenie.

To już druga edycja inscenizacji nawiązującej do działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Podobnie jak w ubiegłym roku projekt będzie miał charakter żywej dioramy, a więc aranżacji przestrzeni w sposób adekwatny do realiów historycznych. Planowane inscenizacje będą opowiadały o wybranych wydarzeniach pierwszej połowy 1944 roku, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Okręgów Wilno i Nowogródek Armii Krajowej.

W ramach projektu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało cztery inscenizacje wydarzeń i potyczek militarnych, jakie miały miejsce w czasie Akcji „Burza” w 1944 r. O godz. 11 i 13 będą dotyczyły losów polskich partyzantów z Okręgów Nowogródek i Wilno Armii Krajowej. Chodzi o ukazanie, że oprócz sił niemieckich zagrożeniem dla polskich partyzantów były kolaboracyjne jednostki litewskie, a także duże oddziały partyzantki sowieckiej, stacjonujące w Puszczy Rudnickiej. Przygotowując scenariusze potyczek partyzanckich organizatorzy czerpali z informacji o działaniach 77. pułku piechoty Armii Krajowej.

Inscenizacje batalistyczne o godz. 12 i 14 będą dotyczyły walk niemiecko – radzieckich, które dały impuls do tytułowej Akcji Burza. Oprócz zmagań piechoty i sił pancernych pojawią się wątki związane z działaniem sowieckich grup rozpoznawczych. Momentem kulminacyjnym i zwieńczeniem całego dnia będzie inscenizacja główna o godzinie 14. Przeniesiemy się wówczas na przedpola Wilna, gdzie rozpoczęła się operacja „Ostra Brama”.

W ramach obchodów „Roku cichociemnych” zaprezentowane zostaną także sylwetki spadochroniarzy Armii Krajowej działających w ramach struktur prezentowanych oddziałów.

Wydarzenie zostanie przeprowadzone z udziałem rekonstruktorów i historycznego sprzętu. Pojawią się m.in. trzy czołgi i działa pancerne, ciężarówki, samochody, motocykl. Będą też profesjonalnie przygotowane efekty pirotechniczne. Każdy z widzów otrzyma bezpłatnie broszurkę z opisem historycznego tła prezentowanych wydarzeń. Na terenie skansenu zostanie również zaaranżowany obóz partyzancki, gdzie będzie można spróbować ciepłego posiłku z oryginalnej kuchni polowej.

W dniu inscenizacji będą promocyjne ceny biletów wstępu: 10 zł normalny (dorośli) i 5 zł ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci). Dla dzieci do 7 lat wstęp jest bezpłatny.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

  Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

  Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

 • Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dziadek #1984865 | 89.228.*.* 30 kwi 2016 14:47

  Czyli była Burza, a gdzie Róża? no gdzie, zawsze byli razem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zainteresowany #1976798 | 91.199.*.* 15 kwi 2016 17:59

  czyli stawiamy się pod ten adres? ul. Leśna 23 11-015 Olsztynek

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. asd #1975918 | 83.3.*.* 14 kwi 2016 12:59

  mam nadzieje tylko, że organizatorzy przygotowali parkingi...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)