Klasztor staroobrzędowców w Wojnowie

2011-04-04 18:00:00(ost. akt: 2013-07-19 11:19:20)

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Wojnowo jest symbolem polskich staroobrzędowców. To oni założyli wieś. Na Mazurach pojawili się w 1830 roku. W Wojnowie postawili klasztor i molennę (dom modlitwy).
Staroobrzedowcy (stwowierzy, filiponi) to wyznawca prawosławia, którzy odrzucili wprowadzone w XVII wieku reforrmy w cerkwi rosyjskiej. Prześladowani w Rosji schronili się na suwalszczyźnie, terytorium królestwa Polskiego. Tam też popadli w kłopoty, bo religia zakazywała im służby wojskowej. W 1825 r. starowiercom pozwolono osiedlać się w Prusach. Na Mazurach założyli kilkanaście wsi, w tym Wojnowo. Wojnowo stało się centrum życia religijnego filiponów na Mazurach.

W 1847 r. nad jeziorem Duś powstał męski klasztor. W drugiej połowie XIX w. klasztor podupadł, bo wielu starowierców z Wojnowa łącznie z przeorem klasztoru przeszło na prawosławie.

W 1885 roku klasztor przejęły mniszki. Ostatnia przeorysza zmarła w 1972 r. Klasztor pozostaje obecnie w rękach prywatnych. Mieści się w nim pensjonat.

Na ogrodzony teren klasztorny prowadzi brama. Wokół podwórza usytuowane są budynki zakonne i gospodarcze. W centralnym miejscu stoi molenna (dom modlitwy). We wnętrzu można podziwiać cenne ikony przedstawiające Trójcę Świętą, Matkę Bożą, Chrystusa oraz proroków. W głównej sali molenny wisi olbrzymi srebrny żyrandol. Ufundował go w 1910 roku bogaty kupiec ku pamięci zmarłej żony. Żyrandol ma 32 świece. Tyle lat miała żona fundatora, kiedy zmarła.

Wojnowski klasztor po śmierci ostatniej mniszki Fimy (Afimji) Kuśmierz w kwietniu 2006 roku, stał się już tylko obiektem muzealnym i atrakcją turystyczną.

Przy klasztorze znajduje się cmentarz, na którym spoczywają starowiercy ze Wojnowa.

W Wojnowie można zobaczyć drugą molennę staroobrzędowców.

Budynek klasztoru i molenna stoją nad jeziorem Duś. Jadąc do klasztoru z Wojnowa trzeba się kierować na południe, w kierunku drogi nr 58.


A tu pokazujemy klasztor od środka