To już trzecia edycja wydarzenia Projekt Arboretum „Warmia i Mazury”, które gościć będzie w mrągowskim amfiteatrze nad jeziorem Czos. Organizatorzy zapraszają w niedzielę 17 lipca 2016 roku, początek o godz. 19.00.
To kolejny koncert muzyki hybrydowej inspirowanej muzyką tradycyjną i dziedzictwem kulturowym polskiej wsi. Nowością tegorocznego Projektu Arboretum, oprócz stricte warmińsko-mazurskiej tematyki, są warsztaty tańca ludowego (godz.17.30) oraz tradycyjna Potańcówka ludowa, do której po koncercie porwie kapela Tęgie Chłopy.
Projekt Arboretum to autorski i nowatorski projekt kultywujący dziedzictwo wiejskie dawnej Rzeczypospolitej, który doskonale wpisuje się w definicje nowoczesnej kultury i muzyki współczesnej. Po dwóch edycjach stał się już rozpoznawalnym warmińsko-mazurskim produktem regionalnym.
Od 2014 roku w projekt zaangażowanych jest trzech znanych mrągowian. Prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia w latach 2014-2015 realizował aktor i reżyser Wojciech Malajkat, w tym roku spektakl poprowadzi związana z Mazurami pisarka Katarzyna Enerlich. Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest także pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Od 9 lat jest ona twórcą i dyrektorem muzycznym Koncertu Niepodległości w Warszawie. Na scenie Amfiteatru towarzyszyć jej będzie Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka” oraz znakomici polscy instrumentaliści sesyjni. Dodatkową atrakcją tegorocznego Projektu Arboretum będzie Potańcówka ludowa Projektu Arboretum poprowadzona przez zespół muzyków tradycyjnych „Tęgie Chłopy”, którzy przed koncertem poprowadzą warsztaty z tańca ludowego.
Inspiracją tegorocznego Projektu Arboretum są zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii i Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza. Repertuar dopełniają utwory inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, pradawnych mieszkańców Warmii i Mazur. Te niezwykłe, zapomniane klimaty ukazane zostaną w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.
Projekt Arboretum to wydarzenie wykreowane przez twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim, a w tym roku także na Westerplatte i w Kanadzie. Są oni także organizatorami Polskiego Festiwalu Jazzowego oraz Polskich Zaduszek Jazzowych w Toronto. Doświadczenia z tych i innych projektów zostały wykorzystane do stworzenia Projektu Arboretum. Tak jak Koncert Niepodległości od lat skutecznie przełamuje stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej, tak Projekt Arboretum ma za zadanie popularyzować kulturę tradycyjną i ludową regionów dawnej Rzeczypospolitej. Efektem wydarzenia jest integracja zarówno miłośników etnografii, jak i melomanów, osób starszych i młodzieży, ludzi o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, także cudzoziemców. Jesteśmy przekonani, że Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjał jest trudny do przecenienia.
Katarzyna Enerlich (narracja), Ola Turkiewicz (kompozycje i śpiew), Justyna Czerwińska (śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Paweł Jabłoński (akordeon, instrumenty klawiszowe), Marcin Janiszewski (flety), Marcin „Ritus” Ritter (bas, kontrabas), Grzegorz Poliszak (perkusja), Bogusz Wekka (instrumenty perkusyjne). Scenariusz i produkcja Projektu Arboretum - Jacek „Wiejski” Górski.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Patronat Honorowy
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczpospolitej oraz Urząd Miasta Mrągowo. Współorganizatorem Projektu Arboretum są Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historii Polski.
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczpospolitej oraz Urząd Miasta Mrągowo. Współorganizatorem Projektu Arboretum są Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historii Polski.
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie internetowej wydarzenia.
Kompozycje twórców Projektu Arboretum oraz Koncertu Niepodległości nie mieszczą się w jednoznacznej interpretacji i trudno jest przyporządkować je konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Efektem wieloletniej współpracy muzyków jest wypracowanie własnego stylu, który określili muzyką hybrydową. Pojęcie hybrydy staje się coraz bardziej popularne, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często pozornie niepasujących do siebie. Twórczość ta inspirowana jest dziedzictwem kulturowym, środowiskiem naturalnym, ale nie stanowi to sztywnych ram kompozycji.
Istotą tego niekomercyjnego stylu muzycznego jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylu klasycznym, jazzie, muzyce elektronicznej, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej, klubowej a także poezji śpiewanej i pieśniach tradycyjnych i innych.
Twórcy
Ola Turkiewicz (na zdjęciu podczas ubiegłorocznej edycji Projektu Arboretum) – polsko-kanadyjska kompozytorka i wokalistka jazzowa. Jest autorką i organizatorem odbywających się w Kanadzie wydarzeń artystycznych takich jak Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Toronto, Zaduszki Jazzowe w Toronto. Jest współtwórcą i dyrektorem artystycznym organizowanych w Polsce wydarzeń Koncert Niepodległości oraz Projekt Arboretum, a także twórcą wypracowanego stylu muzyki hybrydowej wykorzystywanego w aranżacjach i nowych kompozycjach, które przygotowuje do swoich autorskich projektów. W uznaniu zasług dla kultury została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla kultury Polskiej” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Warszawy”, nadaną przez Radę Warszawy.
Jacek „Wiejski” Górski - współtwórca, producent, scenarzysta i reżyser wydarzeń Koncert Niepodległości oraz Projekt Arboretum. Animator wielu akcji społecznych i wydarzeń lokalnych. W latach 80. jeden z założycieli Federacji Młodzieży Walczącej, członek Grup Oporu „Solidarni”, uczestnik strajków studenckich 1988-89. Wydawca i kolporter niezależnych młodzieżowych pism, emiter podziemnego Radia „Solidarność”. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Warszawy”.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez