Jest już w księgarniach najnowsze dzieło znanego ostródzkiego historyka Ryszarda Kowalskiego "Ostróda - Iława - Elbląg". Z dziejów żeglugi śródlądowej. To książka wyjątkowa.
Zdumiewa bogactwo materiału faktograficznego i ilustracyjnego, zgromadzonego przez autora. To w przeważającej części fotografie sprzed II wojny światowej, niektóre nawet z XIX wieku.
Kowalski skrupulatnie opisuje proces tworzenia się żeglugi na zbudowanym w połowie XIX wieku Kanale Elbląskim (dawniej zwanym Oberlandzkim) i pobliskich jeziorach, głównie Jezioraku (Iława) i Drwęckim (Ostróda). Znajdziemy też fragmenty, dotyczące Zalewu Wiślanego, a nawet żeglugi morskiej. Autor pokazuje przy tej okazji fascynującą historię rozwoju techniki żeglownej, a także obyczajów związanych z nowym sposobem spędzania wolnego czasu. Ot, taki na przykład zwyczaj (będący niepisanym prawem), że o otwarciu kolejnego sezonu żeglugi kanałowej, zalewowej i rzecznej zawiadamiali najstarsi reprezentanci elbląskiego kupiectwa. Warunkiem koniecznym do otwarcia dróg wodnych na rzekach i kanałach było złożenie stosownego wniosku najpóźniej w ciągu 14 dni po uwolnieniu z lodu rzek, zalewu i placów załadunkowych.
Dzieło wydanie jest w formie albumu (format A4), na papierze kredowym, w lakierowanej twardej okładce, jest opatrzone licznymi przypisami i bogatą bibliografią polsko- i niemieckojęzyczną.
Ryszard Kowalski, Ostróda-Iława-Elbląg. Z dziejów żeglugi śródlądowej, wydanie II zmienione, wydawca Edytor-Wers Olsztyn 2016.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Prusak #2062836 | 95.223.*.* 10 wrz 2016 20:38
A ile Polskich zlotych Polacy wydali na budowe tych kanalow ze tak sie chwala.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)