Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmia i Mazury: wrzesień z historią i tradycją

2016-09-07 13:22:11 (ost. akt: 2016-09-07 13:40:53)
W niektórych muzeach będzie można przebrać się w stroje z dawnych epok

W niektórych muzeach będzie można przebrać się w stroje z dawnych epok

Autor zdjęcia: Adrian Kulig

We wrześniu dzięki Europejskim Dniom Dziedzictwa Narodowego, na Warmii i Mazurach ożyje historia. Kilka miast zaprasza na pełne wrażeń imprezy: warsztaty, wycieczki i gry terenowe, wszystko za darmo! Na niektóre imprezy trzeba się wcześniej zapisać.

O pięknie zabytków w regionie często zapominamy, bo mamy je pod nosem i nie zwracamy na nie uwagi. A przecież kryją one w sobie wiele ciekawostek. Poznać je można w czasie imprez Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.

— Charakter wydarzenia przypomina dni otwarte muzeów, ale jest organizowany na większą skalę. Czekają nas aż 33 imprezy, więc każdy znajdzie coś dla siebie — zachęca Patryk Kozłowski, koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. — W tym roku wszystkie spotkania odbywają się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”. Mam nadzieję, że zaszczepimy w społeczeństwie wiedzę o zabytkach i uświadomimy ludziom, że odpowiedzialność za ich stan spoczywa na nas. Zwrócimy też uwagę na naszą historię, kulturę, tradycję, zwyczaje i wszystko to, co ważne dla naszego regionu. Wszystkie spotkania są za darmo. Swoje drzwi otworzą muzea, skanseny, parki, ogrody, do których w zwykłym terminie wstęp jest płatny lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających. Nie zabraknie też innych atrakcji: koncertów, wystaw, festynów historycznych, prezentacji ginących zawodów, wykładów, kiermaszów wyrobów artystycznych i rzemieślniczych.
W czasie Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego można będzie wziąć udział w wycieczkach autokarowych i zwiedzić kościoły gotyckie w Łabędniku, Wojciechach i Rodnowie. Kolejną propozycją jest wycieczka tropem obiektów sakralnych i pałacowych. Frajdą może okazać się też wyprawa w dolinę niespokojnych duchów na Wzgórzach Dylewskich. Ci, którym robota pali się w rękach, mogą wziąć udział w warsztatach. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza m.in. na przymierzanie strojów, zabawy turniejowe: rzut podkową i strzelanie z łuku. Klimat starej drukarni zapewni Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, a Dobre Miasto zorganizuje terenową grę miejską. Olecko zaprasza na VIII Zamkowe Biegi z Klio, Grunwald na turniej rycerski, a Ełk na warsztaty w starym stylu. Chętni będą mieli okazję pisać szwabachą, czyli czcionką gotycką, lub wykonać makiety mazurskich miejscowości.

Spotkania odbędą się w wielu miastach województwa. — Zauważamy coraz większe zainteresowanie programem wydarzenia — podkreśla Patryk Kozłowski. — W większych miastach na nasze spotkania i warsztaty przychodzi bardzo dużo osób, ale i mniejsze miejscowości mają się czym pochwalić. To cieszy, bo dowodzi, że ludzie chcą poznawać swój region i jego historię.
Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego na Warmii i Mazurach będą trwały przez cały wrzesień. Szczegóły spotkań w miastach całej Polski można znaleźć na stronie internetowej Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.
— Każda impreza jest szczegółowo opisana, na kilka z nich trzeba się wcześniej zapisać, więc nie radzę czekać na ostatnią chwilę — podpowiada Kozłowski.
Ada Romanowska
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB