Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Uwaga konkurs: Zabytki, które żyją i służą współczesnym

2017-01-10 13:39:30 (ost. akt: 2017-01-10 13:38:07)
Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim - jeden z najcenniejszych zabytków Warmii i Mazur

Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim - jeden z najcenniejszych zabytków Warmii i Mazur

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do końca stycznia właściciele i zarządcy zabytkowych obiektów mogą je zgłaszać do konkursu "Zadbany zabytek". Do tegorocznej edycji można zgłaszać obiekty, przy których prace renowacyjne ukończono w latach 2012-2016.

Celem konkursu, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Ważne są kwestie związane z prawidłowym wykonywaniem prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, w tym również jego trwałe zabezpieczenie przed zniszczeniem lub uszkodzeniem; właściwym użytkowaniem zabytku, które podkreśla jego walory i nie wpływa ujemnie na posiadane przez zabytek wartości; rewaloryzacją zabytku podkreślającą jego walory.

Konkurs realizowany jest w sześciu kategoriach: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne, kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Ocenie jury podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych oraz rewitalizacyjnych. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych prac, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli wraz z otoczeniem, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.

Chętni z województwa warmińsko-mazurskiego więcej informacji uzyskają w sekretariacie konkursu: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy Olsztyn, ul. 11 listopada 4, 10-104 Olsztyn, e-mail: ot.olsztyn@nid.pl, tel. 89 521 26 87, fax. 89 521 26 88, oraz na stronie internetowej www.nid.pl
Materiał pozyskaliśmy dzięki współpracy ze stroną http://portal.warmia.mazury.pl
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB