Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Trasa rowerowa: Mikołajki - Ługanie – Dziubiele – jezioro Tuchlin - Mikołajki

2011-03-26 16:00:00 (ost. akt: 2011-03-24 21:59:38)
Trasa rowerowa: Mikołajki - Ługanie – Dziubiele – jezioro Tuchlin - Mikołajki

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Długość 40 kilometrów.

Wyjazd z Mikołajek ulicą Łabędzią w kierunku jeziora Łuknajno. Dojeżdżamy do mostu nad kanałem łączącym jeziora Łuknajno i Śniardwy. Dalej prosto obok zabudowań (po prawej stronie), utwardzoną drogą wjeżdżamy do lasu.

Po ok. 850 m od drogi głównej (utwardzonej) odchodzą dwie inne:
- wyraźna, piaszczysta droga w lewo, prowadząca zróżnicowanym wysokościowo terenem do niewielkiej polany. Po jej prawej stronie ruiny zabudowań wiejskich i zdziczałe sady owocowe, po lewej, na wzgórzu niewielki cmentarzyk. Miejsce to nosi nazwę Zielony Dworek i jest już tylko pamiątką dawnych czasów.

Przecinamy polanę na wprost, skręcając najpierw lekko w lewo, a później w prawo. Jadąc prosto po ok. 300 m dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, na którym należy skręcić w prawo i podążając wciąż głównym, wyraźnym traktem powracamy do utwardzonej drogi, z której wcześniej zjechaliśmy i chcąc kontynuować podróż, skręcamy w lewo;

- węższa od poprzedniej, w prawo. Po ok. 300 m rozwidlenie dróg, na którym należy jechać w lewo. Dalej droga prowadzi przez Rezerwat „Czapliniec” - po jej prawej stronie obniżenie terenu, przez które przepływa niewielki strumyk. Po przejechaniu ok. 800 m droga kończy się – należy zawrócić i ponownie dojechać do utwardzonej drogi, na której skręcamy w prawo;

Droga w dalszym ciągu prowadzi przez las, a później przez łąki i piaszczyste nieużytki do skrzyżowania dwóch dróg - skręcamy w prawo do wsi Dziubiele, przez którą przejeżdżamy. Przy ostatnich zabudowaniach droga pnie się do góry, a ze szczytu wzgórza wspaniały widok na rozciągające się w dole „mazurskie morze”, czyli jezioro Śniardwy.

Jedziemy dalej i skręcamy w pierwszą wyraźną drogę w lewo, prowadzącą wysoczyzną wzdłuż brzegu Śniardw do skrzyżowania, na którym odbijamy w prawo, jadąc wzniesieniem, rozdzielającym jeziora Śniardwy i Tuchlin.

Zjeżdżamy w dół – droga prowadzi teraz przez zarośla wierzby i olchy, naturalną groblą pomiędzy jeziorami. Przejeżdżamy drewniany most na kanale łączącym oba zbiorniki i dojeżdżamy do wsi Tuchlin.

Z tego rejonu widok na całe jezioro Tuchlin wraz ze znajdującą się na nim wyspą, na której mają swoje gniazda kormorany. Przejeżdżamy przez wieś kierując się na północ, główną drogą do wsi Chmielewo. Na skrzyżowaniu w lewo, przez wieś do rozwidlenia szos: prosto do Dziubiel, w prawo do Mikołajek. Od tego miejsca wracamy drogą, którą już jechaliśmy wcześniej.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Łuknajno

  Jezioro Łuknajno

  Jezioro - rezerwat faunistyczny o najliczniejszej w Polsce kolonii łabędzia białego. Zbiornik położony około 3 km na...

 • Śniardwy

  Jezioro Śniardwy

  Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce. Leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Linia brzegowa zbiornika...

 • Tuchlin

  Jezioro Tuchlin

  Płytki zbiornik o miernie rozwiniętej linii brzegowej, wyrównanym dnie, łagodnych stokach ławicy, brzegach płaskich,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB