Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Święto Wiosny w Węgorzewie

2017-04-07 13:47:21 (ost. akt: 2017-04-07 13:50:45)
Węgorzewskie Święto Wiosny w ubiegłym roku

Węgorzewskie Święto Wiosny w ubiegłym roku

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Ludowe zwyczaje z różnych stron kraju związane z wiosną przypomina impreza folklorystyczna, organizowana corocznie w Węgorzewie. Najbliższe Święto Wiosny będzie już czterdziestym z kolei, a zaplanowano je na 8 kwietnia 2017 roku.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do Parku Etnograficznego nad Węgorapą, zlokalizowanego przy Muzeum Kultury Ludowej. O godz. 10 rozpocznie się tutaj kiermasz wyrobów sztuki ludowej i rękodzieła. Na straganach lokalni twórcy będą oferowali wielkanocne ozdoby i dekoracje związane z Wielkanocą (palmy, pisanki, koszyczki, baranki), a także tkaniny, koronki, ceramikę czy rzeźby.
W godz. 10-13 odbędą się warsztaty wyrobu palm i malowania jajek metodą tradycyjną. W ich trakcie młodzież i dorośli zyskają okazję, aby poznać dawne, sprawdzone sposoby wyrobu pisanek. Trwającą od godz. 11 do 13 część artystyczną imprezy wypełnią występy teatrów obrzędowych.
O godz. 12 przewidziano ogłoszenie wyników Konkursu na Gaik i Marzankę. Przeznaczona dla dzieci i młodzieży twórcza rywalizacja ma na celu pobudzenie ich artystycznego potencjału i wyobraźni oraz zainteresowania dawnymi zwyczajami ludowymi związanymi z wiosną. Gaik symbolizował odradzającą się przyrodę i życie, a była to zazwyczaj duża, zielona gałąź przybrana wstążkami, ozdobnymi wydmuszkami jaj, dekoracjami z papieru. Z kolei marzanna to symbol zimy, śmierci, chorób i wszelkiego zła, mająca postać słomianej kukły kobiety.
Organizatorem Święta Wiosny jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

    W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie możemy obejrzeć przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy,...

  • Mamry Północne

    Jezioro Mamry Północne

    Jezioro o rozwiniętej linii brzegowej, z kilkoma wyspami, o urozmaiconej konfiguracji dna, z licznymi głęboczkami i wypłyceniami....

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB