Park utworzono w 1993 roku w centralnej części Pojezierza Iławskiego. Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego słynie m.in. z jeziora Jeziorak i "Alei Napoleona" w Szymbarku, wzdłuż której rośnie kilkadziesiąt wiekowych sosen.
Żyje tu 135 gatunków ptaków, w tym 116 chronionych, 32 gatunków ssaków, 11 gatunków płazów i 5 gatunków chronionych gadów. Do gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem należy między innymi orzeł bielik.
W granicach Parku utworzono 3 rezerwaty przyrody:
Rezerwat „Jezioro Czerwica”:
Utworzony w 1957 roku dla ochrony kolonii kormorana czarnego. Rezerwat „Czerwica” obejmuje dwie wyspy oraz półwysep na północno-zachodnim brzegu jeziora Czerwica. na miejscu punkt widokowy.
Rezerwat „Jasne”:
Utworzony w celu ochrony jezior Jasne i Luba oraz torfowisk. Taflę jeziora Luba porastają lilie wodne prezentujące się szczególnie atrakcyjnie w okresie kwitnienia.
Rezerwat „Gaudy”:
Obejmuje jezioro Gaudy oraz położone wokół lasy i bagna. Lasy otaczające rezerwat są ostoją i miejscem gniazdowania między innymi orła bielika, rybołowa i orlika krzykliwego. Jesienią rozległe bagna przylegające do jeziora Gaudy stanowią jedno z największych w rejonie noclegowisk żurawi, przygotowujących się do odlotu.
Rezerwat jest trudno dostępny ze względu na rozległe i niebezpieczne bagna. Jeziora można zobaczyć jedynie od strony wsi Rudniki i Kamieniec.
Na terenie Parku znajduje się ponad 60 pomników przyrody. Najciekawsza jest „Aleja Napoleona”. To kilkadziesiąt sosen, rosnących wzdłuż drogi z Szymbarka do Iławy.
Zespół Parków Krajobrazowych
Pojezierza Iławskiego
i Wzgórz Dylewskich
14-233 Jerzwałd 62
Tel, fax 89 758 85 27
e-mail: park-jeziorak@pro.onet.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez