Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

2011-03-29 02:00:00 (ost. akt: 2014-01-08 11:09:15)
Jezioro 16 wysp

Jezioro 16 wysp

Autor zdjęcia: wu-ka

Mało ludzi, dużo zwierząt. Tak jest w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Park ma 20 tysięcy hektarów powierzchni. Mieszka tam niespełna 1,5 tysiąca mieszkańców.

Park utworzono w 1993 roku w centralnej części Pojezierza Iławskiego. Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego słynie m.in. z jeziora Jeziorak i "Alei Napoleona" w Szymbarku, wzdłuż której rośnie kilkadziesiąt wiekowych sosen.

Żyje tu 135 gatunków ptaków, w tym 116 chronionych, 32 gatunków ssaków, 11 gatunków płazów i 5 gatunków chronionych gadów. Do gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem należy między innymi orzeł bielik.

W granicach Parku utworzono 3 rezerwaty przyrody:


Rezerwat „Jezioro Czerwica”:Utworzony w 1957 roku dla ochrony kolonii kormorana czarnego. Rezerwat „Czerwica” obejmuje dwie wyspy oraz półwysep na północno-zachodnim brzegu jeziora Czerwica. na miejscu punkt widokowy.


Rezerwat „Jasne”:Utworzony w celu ochrony jezior Jasne i Luba oraz torfowisk. Taflę jeziora Luba porastają lilie wodne prezentujące się szczególnie atrakcyjnie w okresie kwitnienia.


Rezerwat „Gaudy”:Obejmuje jezioro Gaudy oraz położone wokół lasy i bagna. Lasy otaczające rezerwat są ostoją i miejscem gniazdowania między innymi orła bielika, rybołowa i orlika krzykliwego. Jesienią rozległe bagna przylegające do jeziora Gaudy stanowią jedno z największych w rejonie noclegowisk żurawi, przygotowujących się do odlotu.

Rezerwat jest trudno dostępny ze względu na rozległe i niebezpieczne bagna. Jeziora można zobaczyć jedynie od strony wsi Rudniki i Kamieniec.

Na terenie Parku znajduje się ponad 60 pomników przyrody. Najciekawsza jest „Aleja Napoleona”. To kilkadziesiąt sosen, rosnących wzdłuż drogi z Szymbarka do Iławy.

Zespół Parków Krajobrazowych
Pojezierza Iławskiego
i Wzgórz Dylewskich
14-233 Jerzwałd 62
Tel, fax 89 758 85 27
e-mail: park-jeziorak@pro.onet.plJezioro 16 wysp
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

    Park Krajobrazowy Pojezierza...

    Mało ludzi, dużo zwierząt. Tak jest w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Park ma 20 tysięcy...

  • Jeziorak

    Jezioro Jeziorak

    Piąte co do wielkości i najdłuższe jezioro Polski. Jeziorak leży na zachodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego,...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy