Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Marksewo:wieś nad jeziorem Marksoby

2011-03-29 16:25:21 (ost. akt: 2011-03-29 16:35:59)
Marksewo:wieś nad jeziorem Marksoby

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Popularna miejscowość wypoczynkowa pod Szczytnem. Marksewo leży nad czystym jeziorem Marksoby, wśród wspaniałych lasów. Idealne miejsce dla turystów ceniących sobie przyrodę i ciszę.

Marksewo (niem. Marxöwen, dawna polska nazwa Marksoby) leży przy drodze 58, pomiędzy Szczytnem(15 km) i Mrągowem (35 km) nad jeziorem Marksoby.

Jeszce niedawno była to senna mazurska wioska. W ostatnich latach została odkryta przez turystów i mieszkańców Szczytna. W okolicy jeziora zbudowano kilkaset domów letniskowych, z których część można wynająć. Swój ośrodek wypoczynkowy zbudowała tam warszawska "Polfa".

Jezioro Marksoby (Marksewo) jest wyjątkowo czyste. Żyją w nim między innymi raki. W jeziorze występują: okonie, szczupaki, leszcze i liny. Na terenie całego jeziora i jego brzegów obowiązuje strefa ciszy. Jezioro ma 154 ha powierzchni. Wokół jeziora umocnienia z okresu I wojny światowej (tzw. linia Hindenburga).

Wzdłuż wschodniego brzegu jeziora ścieżka edukacyjna: kliknij tutaj.

We wsi pole namiotowe, plaża nad jeziorem, sklep przemysłowo - spożywczy i bar. We wsi zachowały się drewniane mazurskie chałupy z końca XIX w.

10 kilometrów od Marksewa (pieszo lub rowerem) leży wieś Jerutki. Stoi tam piękny kościół z 1734 roku. Według legendy na plebanii w Jerutkach piękna królowa Prus Luiza spotkała się z cesarzem Napoleonem i uchroniła Prusy przed ostateczną klęską: kliknij tutaj.


oprac. Igor Hrywna


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Marksoby

    Jezioro Marksoby

    Zbiornik płytki o wyrównanym dnie, wschodnich brzegach stromych, pozostałych płaskich, miejscami wyniesionych. Bujna...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB