Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ścieżka piesza i rowerowa: Jezioro Marksoby

2011-03-30 15:39:52 (ost. akt: 2013-07-16 14:34:00)
Ścieżka piesza i rowerowa: Jezioro Marksoby

Autor zdjęcia: http://www.olsztyn.lasy.gov.pl

Lokalizacja: Początek ścieżki w pobliżu wsi Jerutki, osiedle domków letniskowych, trasa prowadzi przez las wzdłuż jeziora Marksoby. Długość ścieżki 2,5 km.

Opis trasy: Ścieżka przyrodnicza „Jezioro Marksoby” znajduje się nieopodal osiedla domków letniskowych położonych za wsią Jerutki. Leśniczy zaplanował ją jako miejsce krótkiego relaksacyjnego spaceru letników. Można nią jechać też rowerem.

Tworzy ona pętlę, z której w jedną stronę idziemy bezpośrednio brzegiem jeziora Marksoby, z powrotem w odległości 30-40 m od brzegu.

Marksoby są niezwykle malownicze. Jest to jezioro rynnowe o łagodnych brzegach porośniętych lasem. Każda zatoczka odkrywa przed nami nowy krajobraz. Tablice na ścieżce zawierają bardzo podstawowe, przystępnie podane informacje.

Można odbyć tu bardzo przyjemny spacer nie obciążając się dużym bagażem wiadomości. Nie przeszkadza to wnikliwym obserwatorom przyrody, którzy znajdą tu wiele atrakcji. Trasa prowadzi przez zmieniające się, żyzne siedliska leśne - stąd bujna roślinność zielna i mnogość gatunków drzew i krzewów. W pobliżu bytuje wiele rzadkich gatunków ptaków.

Możemy spotkać tu m.in. rybołowa, orła bielika i najprzeróżniejsze ptactwo wodne. Znajdujemy tu również ślady działalności człowieka. Jest tu miejsce po starej leśniczówce. Dzisiaj pozostała po niej aleja okazałych lip, klonów i brzóz. Krzewy i rośliny wprowadzone ludzką ręką wskazują miejsce gdzie niegdyś istniał ogród.

Przebiega tędy również jedna z głównych atrakcji, jaką kryje spychowski las. Jest to linia umocnień Prus Wschodnich, potocznie zwana linią Hindenburga. Są to umocnienia, które ciągną się przez całe Mazury aż do Królewca (dzisiaj Kaliningradu).

Rozpoczęto ich budowę już pod koniec XIX w. w celu ochrony terenu przed najazdami kawalerii rosyjskiej. Początkowo były to tylko drewniane umocnienia, które po zakończeniu I Wojny Światowej zdemilitaryzowano. Tuż przed drugą wojną umocniono ją znacznie.

Powstał ciągnący się kilometrami rów przeciwpancerny, głębokości kilku metrów. Wokół niego gęsto rozsiane betonowe bunkry, szlabany, stanowiska karabinów maszynowych. Wszystkie te elementy pozostają po dziś dzień bardzo czytelne.

Ta nutka historii nie przeszkadza cieszyć się przyrodą i korzystać z licznych małych kładek na brzegu jeziora ustawionych wzdłuż ścieżki.

Ścieżka leży na trasie trasy rowerowej „Szlak Juranda”.

Tematyka tablic Tablica z trasą ścieżki i zasadami porządkowymi, historia umocnień, poznajemy drzewa i zwierzęta leśne, budowa jeziora,

Dodatkowe wyposażenie: ławki, kosze, zadaszenie turystyczne z miejscem na ognisko, pomosty na jeziorze

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Marksoby

    Jezioro Marksoby

    Zbiornik płytki o wyrównanym dnie, wschodnich brzegach stromych, pozostałych płaskich, miejscami wyniesionych. Bujna...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB