Tak się bawimy na Mazurach. TOP 10(+1)

2011-04-04 11:31:25

Mazury to nie tylko woda i przyroda. To też dobra zabawa. Latem na Mazurach jest nie mniej imprez, niż jesienią grzybów w mazurskich lasach. Przyjeżdżajcie. Tańczcie i śpiewajcie. Niżej 10 najbardziej kultowych imprez. Macie inne propozycje? Piszcie.

1. Bitwa pod Grunwaldem: To marka eksportowa Mazur. W lipcu co roku pod Grunwald ściągają tysiące turystów i członkowie bractw rycerskich z całej Europy.

Inscenizację bitwy w 2010 roku oglądało od 150 do 200 tysięcy osób. Walczyło 2,5 tysiąca rycerzy. Póki co inscenizacja odbywa się zgodnie z prawda historyczną. Kto wie co będzie jednak w 2011 roku? Inscenizację bitwy pod Grunwaldem w 2010 roku obejrzało - według różnych szacunków - od 160 do 200 tysięcy widzów.

Zobacz filmy i zdjęcia z Grunwaldu 2010: kliknij tutaj.


2. Stare Jabłonki: Mazury Open Swatch FIVB World Tour: W sierpniu Stare Jabłonki staja się stolica siatkówki plażowej. Na terenie hotelu Anders rywalizują najlepsze zespoły na świecie.

W 2010 rozgrywany w Starych Jabłonkach turniej Mazury Open wszedł do cyklu Grand Slam. To turnieje o najwyższej randze, w którym w wystartowały 32 najwyżej sklasyfikowane pary w rankingu FIVB. Pula nagród wyniosła 600 tysięcy dolarów.


W 2010 roku zbudowano specjalną trybunę dla 5 tysięcy kibiców. Teraz panom łatwiej docenić jest walory żeńskiej siatkówki, a paniom męskiej: kliknij tutaj.

3. Mrągowo: Piknik Country czyli western w mieście:
Trudno powiedzieć czy Mrągowo bardziej kojarzy się z jeziorami czy z kowbojami. Na pewno za to jest polską stolicą country.

Piknik Country po raz pierwszy zawitał do Mrągowa w 1983 roku. Teraz to najbardziej znana impreza odbywająca się w Mrągowie. Piknik odbywa się w końcu lipca. Organizatorzy szacują, że Mrągowo w czasie trwania Pikniku (3 dni) Mrągowo odwiedza ok. 150 tysięcy turystów.

Na scenie ustawionej nad jeziorem Czos wystąpiło już ponad 500 artystów grających country. Dodatkowa atrakcja jest parada uczestników Pikniku na ulicach Mrągowa. Popularność Pikniku sprawiła, że w Mrągowie zbudowano westernowe miasteczko - Mrongoville.

Zdjęcia i filmy: kliknij tutaj.
4. Węgorzewo: Seven Festiwal: Seven Festival czyli dawny Eko - Union Of Rock to jeden z największych polskich festiwali rockowych. Przez 4 dni na 3 scenach w Węgorzewie występuje kilkadziesiąt zespołów.

W lipcu 2010 roku w Węgorzewie zagrało ponad 40 zespołów. Między innymi: Sepultura, Lacrimosa, Hey, Hunter, Coma, Vader i Closterkeller .


Rock zawitał do Węgorzewa w 1991 roku. Od 2010 roku festiwal zmienił nie tylko nazwę ale i filozofię. Seven Festival jest naturalnym następcą festiwalu Eko - Union Of Rock, który ma kilkunastoletnią historię. Seven Festival music & more to nie tylko muzyka, ale również ekologia, turystyka, działania artystyczne i pozytywna energia

Seven Festiwal 2011 odbędzie się 7-10 lipca.

Obejrzyj i posłuchaj: kliknij tutaj.


5. Ostróda: Reggae Festiwal: Jeżeli Polska ma swoja stolicę reggae, to jest nią na pewno Ostróda. W połowie sierpnia na 4 - dniowy Ostróda Reggae Festiwal zjeżdżają fani tej muzyki z całej Polski.

Ostróda Reggae Festiwal to najważniejszy punkt na mapie reggae w Polsce. Na 3 scenach występuje czołówka polskich i zagranicznych zespołów reggae i soundsystemów, a także młode zespoły, które dostają tu szansę na zaistnienie.

W 2010 roku na Ostróda Reggae Festiwal zagrało ponad 40 zespołów: kliknij tutaj.
.



6. Mrągowo: Festiwal Kultury Kresowej: Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie to największe kresowe wydarzenie w Polsce. Dlatego kresowiacy nazywają Mrągowo kresową stanica nad Czosem.

Kultura kresowa jest radosna i pogodna, otwarta na inne narody, gdyż takie było życie tam, na byłych Kresach. Kresowiacy mieszkali wśród wielu narodów. Dzięki temu czerpali z tego, co dobre i piękne w ich obyczajach, a oni przyjmowali polską kulturę i tradycję. I tak kultura, niczym w tyglu, mieszała się z innymi – a dziś, co roku, możemy wynik tych przemian oglądać podczas Festiwalu Kultury Kresowej.

Festiwal Kultury Kresowej to trzy dni imprez festiwalowych w Mrągowie, w trakcie których oglądać można występy kapel, chórów oraz zespołów pieśni i tańca. Występom towarzyszą wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Do Mrągowa przyjadą zespoły muzyczne i taneczne z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.

Festiwal odbywa się w pierwszy weekend sierpnia.

W 2011 roku XVIII Festiwal będzie 5-7 sierpnia, koncert galowy w amfiteatrze 6 sierpnia.

Tak było w 2010 roku: kliknij tutaj.

7. Giżycko: Mazury Hip Hop Festiwal: Hip hop w murach XIX-wiecznej twierdzy. To już brzmi nieźle. Twierdzę zbudowali znani z zamiłowania do wojskowego drylu Prusacy. To już brzmi zupełnie odjazdowo. Jednym słowem zapraszam na Mazury Hip Hop do twierdzy Boyen w Giżycku.

Niepowtarzalna atmosfera, która od lat panuje w jeden sierpniowy weekend w twierdzy Boyen, przyciąga tłumy. Giżycko staje się wówczas stolicą hip hopu.

Kilkutysięczny tłum wypełnia wtedy amfiteatr w twierdzy Boyen po brzegi. Impreza zdaje się nie mieć końca: kliknij tutaj.


8. Ełk: Festiwal Ognia i Wody: Dwa dni ognia i jeden dzień wody. Taka wybuchowa mieszanka czeka przez 3 lipcowe dni na turystów w Ełku. Festiwal Ognia i Wody to pokazy najlepszych w Polsce teatrów plenerowych, tancerzy ognia i kuglarzy.

— Wakacje bez adrenaliny są jak jezioro bez wody, dlatego Ełk zadbał o zapewnienie wspaniałych atrakcji, które na pewno podniosą ciśnienie — mówi Edyta Wocial z działu promocji Ełckiego Centrum Kultury. — W ciągu trzech dni dostarczamy wybuchowej mieszanki ognia i wody.

Dwa pierwsze dni to koncerty muzyczne i pokazy ognia. Niedziela to Festiwal Sportów Wodnych.

Rozgrzej się: kliknij tutaj.


9. Gołdap: Konkurs Krzyku: Zamiast krzyczeć na dzieci, żonę czy męża lepiej wykrzyczeć się W Gołdapi. Na odbywającym się tam Konkursie Krzyku. Jedynym takim w Europie.


Przyjdź, krzyknij i wygraj. zasady Konkursu Krzyku w Gołdapi są bajecznie proste. Przez 5 sekund trzeba krzyczeć do specjalnej aparatury Udział w nim, mogą wziąć wszyscy, bez względu na wiek i płeć.

Przy okazji Konkurs Krzyku w Gołdapi obala jeden ze stereotypów związanych z płcią, bo to panowie są głośniejszymi krzykaczami niż panie. Przynajmniej tak było w 2010 roku. Ba, do konkursu zgłosiło się ich więcej niż pań.

Konkurs Krzyku w Gołdapi jest jedynym w Europie. Najmłodszy jego uczestnik miał 2,5 roku, najstarszy 82 lata. Konkurs odbywa się pod koniec lipca.

Sprawdź czy zatkasz uszy: kliknij tutaj.



10. Górowo Iławeckie: Jeżeli chcecie posłuchać ukraińskiego folku, to nie możecie ominąć w lipcu Górowa Iławeckiego. Ekołomyja to największa taka impreza na Warmii i Mazurach. W 2010 roku zagrało tam w ciągu 2 dni 17 zespołów.

Ekołomyja to najmłodsza ukraińska impreza na Warmii i Mazurach. Wystartowała w 2009 roku. Odbywa się w amfiteatrze przy Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania. Obok pole namiotowe. Można też zamówić pokój w internacie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania. Na miejscu mała gastronomia i stoiska z ukraińska muzyką.

Impreza trwa 2 dni i odbywa się w pierwszej połowie lipca. Wstęp wolny.

Posłuchaj jak śpiewają Ukraińcy: kliknij tutaj.





:



Igor Hrywna
i.hrywna@gazetaolsztynska.pl

To warto ozbaczyć: Zróbcie zdjęcia. Napiszcie. Co warto u was zobaczyć? Skorzystajcie z formularza na portalu turystyka.wm.pl. lub poczty e-mail: i.hrywna@gazetaolsztynska.pl





Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy