Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Czerwcowe maki zdobią Mazury

2017-06-20 13:53:58 (ost. akt: 2017-06-20 14:04:15)
Czyż nie piękne - a to przecież po prostu chwasty

Czyż nie piękne - a to przecież po prostu chwasty

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Maki polne to w gruncie rzeczy chwasty. Tak nam mówią podręczniki, ale daj nam Boże takie urodziwe chwasty na każdej łące. Do tego mają właściwości lecznicze no i patriotyczne - jak choćby w pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino".

Maki polne (Papaver rhoeas) ozdabiają pola uprawne i nieużytki. Wspaniale czerwienią się w kwitnących zbożach i owocującym rzepaku. Zachwycające są łany maków przeplatanych chabrami bławatkami i rumianami. Kwitną od maja do sierpnia. Maki uznawane są za chwasty, ale jak większość chwastów posiadają lecznicze właściwości. Działają przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwkaszlowo. Makowych naparów używa się do płukania jamy ustnej i przemywania spojówek oczu.

Mak polny jest wysoką rośliną jednoroczną o pojedynczej owłosionej łodydze, dolnych liściach ogonkowych, a górnych siedzących (bez ogonków). Pąki kwiatów zwisają i są chronione dwoma owłosionymi działkami kielicha, które szybko odpadają. Rozwinięte kwiaty są wzniesione. Korona kwiatowa posiada cztery czerwone lub purpurowe płatki, bardzo delikatne, choć zdarzają się kwiaty różowe i białe. Płatki zawsze mają ciemne plamy w nasadzie. Pręciki są fioletowe. Owocem maku jest torebka (makówka) otwierająca się po dojrzeniu nasion licznymi otworkami. Nasiona są jadalne. Roślina uprawiana jest w wielu krajach na świecie jako lecznicza, jadalna i ozdobna. Wysuszony sok mleczny z makówki, czyli opium, stanowi bazę leków, takich jak: morfina, kodeina, narkotyna, papaweryna, może być też bazą do produkcji narkotyków. Ciekawe jest to, że mak polny jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Obecnie można podziwiać te przepiękne rośliny na polach, łąkach i przydrożach, bo w czerwcu kwitną masowo.

Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainyCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lenka #2273846 | 213.184.*.* 27 cze 2017 10:54

    Witam, jest ktoś w tanie podać namiary, GPS, albo chociaż nr drogi przy ktorej można zobaczyć pola makowe?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)