Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Brzegówka - nasza najmniejsza jaskółka

2017-06-22 13:16:59 (ost. akt: 2017-06-22 13:09:39)
Jaskółka brzegówka przy swojej norce

Jaskółka brzegówka przy swojej norce

Autor zdjęcia: Maria Olszowska

Od kilku tygodni na podmiejskim obszarze Mrągowa trwa przebudowa drogi dojazdowej do oczyszczalni ścieków w Polskiej Wsi. Co prawda to temat mało przyrodniczy, ale jednak wiąże się z życiem pewnych uroczych ptaków.

W trakcie prac przygotowujących teren pod budowę drogi, usunięto część niewysokiego pagórka na skraju lasu i powstała w tym miejscu stroma piaszczysta skarpa o wysokości kilku metrów i długości około 30 m. Skarpę tę natychmiast zagospodarowało kilkanaście par jaskółek brzegówek (Riparia riparia), które założyły w niej kolonię lęgową, drążąc około 30 norek. Brzegówki są doskonałymi kopaczami. Potrafią w miękkim piasku i glinie drążyć poziome korytarze długie na ponad metr, najczęściej o owalnych otworach wejściowych. Na niektórych wlotach można zauważyć ślady pracy ptasich dzióbków i pazurków.
Jaskółki brzegówki są mniejsze od wróbli. Płcie nie różnią się między sobą. Wierzch ciała osobników jest szaro- brązowy, spód biały z brunatną przepaską w górnej części piersi. Ogon jest lekko rozwidlony a skrzydła wąskie. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku są ciemne pokrywy podskrzydłowe. Ptaki latają szybko i błyskawicznie wpadają do norek, z których dochodzą odgłosy piskląt. Podrośnięte pisklęta, szczególnie te zniecierpliwione czekaniem na karmienie, wychylają główki z norek i cichutko „ćwierkają”- czrrt czirr. Rodzice polują w powietrzu na owady głównie nad jeziorami i mokradłami w najbliższej okolicy gniazd. Od maja do lipca ptaki wyprowadzają 1-2 lęgi. Jaja najczęściej w liczbie 4-6 wysiadywane są przez około dwa tygodnie przez oboje rodziców. Młode wyprowadzają się z norek także po upływie dwóch tygodni. Brzegówki odlatują na zimowiska do Afryki południowo-wschodniej. Przylecą do nas znowu w kwietniu i w maju, aby założyć nową kolonię. Często korzystają w norek z poprzednich sezonów, jeśli nie zajęły je wcześniej wróble, pliszki siwe czy sikorki bogatki.
W Polsce jaskółki brzegówki objęte są ścisłą ochroną.
Maria Olszowska
Autorka jest emerytowaną nauczycielką biologii. Pochodzi z Krakowa, od trzydziestu lat mieszka w Mrągowie. Wciąż odkrywa piękno Mazur i chciałaby zachęcić innych do poznawania cudów tej krainy
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Juno

    Jezioro Juno

    Jezioro leży w bezpośrednim sąsiedztwie Mrągowa. Jest to rynnowy zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej. Rozwinięta linia...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB