Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Grabnik: wieś nad jeziorem Grabnik

2011-04-09 21:14:59 (ost. akt: 2013-07-16 12:36:51)
Jezioro Grabnik

Jezioro Grabnik

Autor zdjęcia: Michał Kawecki, http://starejuchy.pl

Grabnik to urokliwa wieś pod Ełkiem. W pobliżu 2 jeziora.

Grabnik (niem. Grabnick) to duża wieś zabudowana wzdłuż drogi Ełk - Giżycko przez Woszczele. Leży nad niewielkim jeziorem Grabnik. W odległości ok. 1,5 w linii prostej duże jezioro Sawinda Wielka.

W Grabniku mieszka około 200 mieszkańców. Połączenie PKS z Ełkiem i Giżyckiem. 3 km od wsi przystanek PKP Woszczele na trasie kolejowej Ełk - Olsztyn. We wsi gospodarstwo agroturystyczne.

Grabnik leży 16 km na północny wschód od Ełku, w gminie Stare Juchy (6 km).

We wsi kościół z 1865 roku. W środku warto zobaczyć zabytkowe organy z XVIII wieku. Koło kościoła w Grabniku obelisk poświęcony mieszkańcom parafii Grabnik, którzy polegli w czasie I wojny światowej: kliknij tutaj.

W Grabniku warto zobaczyć cmentarz wojenny z I wojny światowej. Na cmentarzu pochowano 210 żołnierzy niemieckich i 112 rosyjskich. W miejscu krzyża przed II wojną światową stał stał granitowy pomnik. Upamiętniał miejsc, skąd w 1915 roku cesarz Wilhelm II obserwował bitwę o Ełk. Pomnik wysadzono w powietrze w latach sześćdziesiątych XX wieku.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB