Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Monetki: Kapliczka Ocalonych z Kazachstanu

2017-08-27 16:20:00 (ost. akt: 2017-08-27 16:18:34)
Monetki: Kapliczka Ocalonych z Kazachstanu

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w jednym z gospodarstw w pobliżu Monetek (gm. Ryn) zamieszkali repatrianci z Kazachstanu. Byli tak wdzięczni losowi za ocalenie i powrót do Ojczyzny, że postanowili podziękować za to Matce Boskiej. Zrobili to, stawiając "Kapliczkę Ocalonych" na rozstaju dróg między Monetkami a Kozinem.

Kapliczka stoi do dziś, ale w minionych kilkudziesięciu latach przechodziła różne losy. Póki żyli fundatorzy była zadbana, ale wraz z ich śmiercią popadła w zapomnienie. Jednak przetrwała trochę na przekór losowi. Kapliczka jest świadectwem wiary i miłości do Polski. Dziś choćby tylko z tego powodu godna jest poszanowania i zachowania w dobrym stanie.
— W pobliżu kapliczki pracował któregoś dnia mój mąż — opowiada Janina Kanak, mieszkanka Skopu. — Zobaczył jak mocno jest zaniedbana, opuszczona. Pełno było w niej śmieci, opakowań po piwie. Ocenił, że tak nie może dłużej być i odremontował kapliczkę. Została odmalowana, zamontował w niej ponownie drzwi.
Sprzed kapliczki zniknęło zielsko, tak że można do niej bez przeszkód wejść. W środku pojawiły się obrazy z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Kapliczka ponownie została poświęcona przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rynie.
Administracyjnie teren, na którym znajduje się Kapliczka Ocalonych, należy do wioski Kozin (gmina Giżycko) i podlega Parafii Wniebowzięcia NMP w Szymonce.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jolanta #2319947 | 37.24.*.* 3 wrz 2017 19:51

  "Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie maja wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń..." Phil Bosmans A Pani mąż jest na pewno takim aniołem. Pozdrawiam serdecznie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. samanta #2319349 | 109.90.*.* 2 wrz 2017 19:00

  ladnie poswiecenie szacunek dla pana pozdrawiam samanta

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lol #2316004 | 176.221.*.* 29 sie 2017 09:04

  Pogratulowac pani dobrego człowieka :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz