Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Śladami historii po gminie Zalewo

2017-09-07 16:00:00 (ost. akt: 2017-09-07 16:15:20)
Śladami historii po gminie Zalewo

W tym tygodniu zapraszamy na historyczną wycieczkę po gminie Zalewo. Prezentujemy kilka z wielu miejsc, które warto odwiedzić w tej gminie. W przyszłym tygodniu zaproponujemy wycieczkę po gminie Miłakowo.

1. Dwór w Bądkach
Neogotycki dwór zbudował w 1869 roku Johann Martin Stoppel, syn kupca z Hamburga. Całość otoczona parkiem, nawiązuje do architektury zamków krzyżackich. Potomkowie Stoppelów mieszkali we dworze do 1945 roku. Obecnie dwór znajduje się w dzierżawie i jest zamknięty.

2. Wieża ciśnień w Zalewie
Wieża wodna znajdująca się w Zalewie przy ulicy Leśnej, wybudowana w 1905 roku. W 1992 została wpisana do Rejestru Zabytków.

3. Cmentarz żydowski w Zalewie
Utworzony w 1829 roku na parceli, której właścicielem był osiadły w Zalewie w 1822 roku Joseph Saul Rosenbach. Z czasem wybudowano synagogę. Zalewska gmina żydowska została powołana 12 października 1844 roku przez Fryderyka Wilhelma. Synagoga uległa spaleniu w 1938 roku. Zachował się jedynie cmentarz, na którym z ponad 200 grobów pozostało kilka nagrobnych płyt.

4.Kościół w Zalewie
Kościół św. Jana Apostoła w Zalewie został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. W 1560 roku została wzniesiona wzdłuż północnego muru kościoła osobna świątynia, w której do roku 1802 odbywały się nabożeństwa w języku polskim. Ta dobudówka, już zrujnowana, została rozebrana w 1820 roku.
Obok kościoła, po stronie południowo-zachodniej, stoi neogotycka plebania, zbudowana w 1898 roku. Po stronie zachodniej zaś baszta, w której znajduje się lokalna izba pamięci i fragment muru miejskiego z XIV-XVI wieku oraz kapliczka lurdzka. Od strony północnej, na terenie dawnego cmentarza przykościelnego, na którym chowano do roku 1734[4], stoi pomnik św. Maksymiliana Kolbe.

Oprac. wiwa na podstawie źródło: wikipedia.pl


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Tagi: Zalewo

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB