Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wilamowo: dawne lotnisko Adolfa Hitlera

2011-05-01 16:00:00 (ost. akt: 2014-07-02 10:22:13)
Wilamowo: dawne lotnisko Adolfa Hitlera

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Wilamowo (Wilhelmsdorf) leży kilka kilometrów od Wilczego Szańca, wojennej kwatery Adolfa Hitlera. Zbudowano w 1935 roku pod Kętrzynem sportowe lotnisko w czasie wojny obsługiwało Wolfschanze.

Wilamowo to nieistniejąca dzisiaj osada, położona kilka kilometrów na południowy - wschód od Kętrzyna i 7 kilometrów od Gierłoży, gdzie w czasie wojny mieściła się Kwatera Główna Adolfa Hitlera.

Istniejące tam do dzisiaj lotnisko Niemcy zbudowali jednak nie w Wilamowie (Wilhelmsdorf), ale w pobliskiej wsi Weischnuren (Wajsznory). Po 1945 roku nazwano je lotniskiem Wilamowo, bo częściowo leżało na terytorium folwarku Wilamowo.

Sportowe lotnisko pod Kętrzynem Niemcy zbudowali w 1935 roku. Kiedy w lipcu 1940 roku zaczęto budować tajną kwaterę Hitlera w Gierłoży, lotnisko stało się częścią Wilczego Szańca. W 1941 roku zbudowano tam dwa betonowe pasy startowe. Miały 50 metrów szerokości oraz 1200 i 900 metrów długości.

Lotnisko było zamaskowane. Alianci i Rosjanie nie wiedzieli o jego istnieniu. Lotnisko nie było wykorzystywane militarnie. Obsługiwało wyłącznie Wilczy Szaniec. Sam Hitler skorzystał z lotniska tylko klika razy. Hitler bał się latać samolotem i wolał jeździć pociągiem.

W 1942 roku w Wilamowie rozbił się samolot, którym podróżował Fritz Todt (1891 - 1942), minister przemysłu zbrojeniowego Rzeszy

Po wojnie lotnisko krótko wykorzystywali Rosjanie, potem polskie wojsko. W 1954 roku do Wilamowa przywieziono ze Stoczka Klasztornego uwięzionego przez komunistów kardynała Stefana Wyszyńskiego. Samolotem przewieziono go do nowego miejsca zesłania.

Potem lotnisko w Wilamowie popadało w ruinę. W 1998 roku lotnisko kupiła prywatna osoba. Powstał tam Aeroklub Krainy Jezior. Dzisiaj w Wilamowie mogą lądować małe samoloty sportowe i turystyczne.

Na lotnisku: Plenerowa Galeria Pamięci

Kontakt:
Lotnisko Wilamowo,
11-400 Kętrzyn
tel. : +48 89 75 24 52 11
+48 500 360 622
e-mail: port@lotniskoketrzyn.pl
http://www.lotniskoketrzyn.pl/

Zobacz: lotnisko w Gryźlinach,Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Lotnisko w Wilamowie

  Lotnisko w Wilamowie

  Wilamowo (Wilhelmsdorf) leży kilka kilometrów od Wilczego Szańca (Wolfschanze), wojennej kwatery Adolfa...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży

  Park Miniatur Warmii i Mazur...

  Nie tylko szata zdobi człowieka. I nie tylko jeziora są atrakcjami turystycznymi naszego regionu. ...

 • Góra Hunów

  Obok wsi Wanguty (niem. Wangotten) znajduje się pruskie grodzisko zwane Górą Hunów. Prusowie to wymarły...

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. długi #1446624 | 176.221.*.* 25 lip 2014 11:38

  O ile eis nie mylę, to Wilamowo jest koło Kętrzyna i tam znajduje się to lotnisko. To co jest pokazane na mapie powyżej to żadne Wilamowo. Ktoś , kto napisał ten artykuł nie ma pojęcia o miejscu o którym pisze. Byłe lotnisko Hitlera znajduje się na 100% pod Kętrzynem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz