Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ublik: Orzyska Szwajcaria

2011-05-03 12:00:00 (ost. akt: 2011-05-01 18:50:17)
Ublik: Orzyska Szwajcaria

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Walory turystyczne Ublika i okolic doceniono jeszcze przed I wojną światową. Okolice Ublika nazywano „Orzyską Szwajcarią” (Aryser Schweiz). Teraz Ublik to znana wieś letniskowa. Znajduje się tam wiele gospodarstw turystycznych i domków do wynajęcia.

Ublik (niem. Ublick) – wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Orzysz. Leży 5 kilometrów od drogi Giżycko (25 km) Orzysz (10,5 km) nad jeziorami Ublik Wielki i Ublik Mały.

Wieś założona w 1450 roku. Do 1945 roku miała połączenie kolejowe z Giżyckiem i Orzyszem. Tory w 1945 roku rozebrali i wywieźli Rosjanie.

W 1800 roku ówczesny właściciel Ublika Gotlieb Daniel Kullak zbudował sobie nad jeziorem pałac. W 1915 roku spalili go rosyjscy żołnierze, w 1945 zrobili to żołnierze sowieccy. Obecnie mieści się tam hotel. W pałacowym parku zachował cmentarz rodziny byłych właścicieli Ublika. Został odremontowany w latach 1992 - 1993.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Ublik Mały

    Jezioro Ublik Mały

    Zbiornik o miernie rozwiniętej linii brzegowej, regularnej rzeźbie dna, połączony krótkim ciekiem z Ublikiem Wielkim....

  • Ublik Wielki

    Jezioro Ublik Wielki

    Rynnowy zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, brzegach wysokich, pagórkowatych, miejscami stromych. Jezioro słabo zarośnięte,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB