Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlak kajakowy: Ostróda - Stare Jabłonki - Buńki

2011-04-19 20:21:00 (ost. akt: 2011-04-19 20:23:46)
Olga Bończyk łowi ryby nad Szelągiem Małym

Olga Bończyk łowi ryby nad Szelągiem Małym

Autor zdjęcia: Paweł Najbar

Długość szlaku 17 km. ( 15 do Starych Jabłonek). Dostępny dla kajaków i łodzi wiosłowych

0,00 km - molo miejskie nad jeziorem Drwęckim. Szlak wodny o randze krajowej prowadzi początkowo na północ, wzdłuż wschodniego brzegu jeziora.

0,15 km - ujście do jeziora Drwęcy.

0,45 km - ujście kanału młyńskiego.

0,55 km - w prawo pod mostkiem dla pieszych wejście do kanału prowadzącego na północny zachód, w stronę Jeziora Pauzeńskiego. 0,85 km - jednoprzęsłowy belkowy most stalowy, na drodze do Gdań-ska. Za mostem śluza.

1,05 km - po prawej wejście do kanału młyńskiego. 1,60 km - wieloprzęsłowy most belkowy ze sprężonego betonu na obwodnicy Ostródy, na drodze nr 7 z Warszawy do Gdańska. Za mostem początek Jeziora Pauzeńskiego.
J. Pauzeńskie. W północno wschodniej części jeziora ujście Szelążnicy, wypływającej z jeziora Szeląg Wielki, dostępnej tylko dla kajaków.

1,70 km - brzegi jeziora stopniowo rozchodzą się. Szlak wodny prowadzi wzdłuż prawego, bagnistego brzegu, dalej, za zatoczką po prawej, brzeg nieco się podnosi.

2,80 km - szlak wodny skręca w prawo, we wschodnią zatokę jeziora. Brzegi zbliżają się, przechodzą w dalszy odcinek kanału. Lewy brzeg bagnisty, na prawym zabudowania północnych osiedli Ostródy. Dalej szlak skręca na północny wschód.

4,75 km - jednoprzęsłowy sklepiony most kamienny na drodze z Ostródy do wsi Warlity Wielkie na zachodnim brzegu jeziora Szeląg Wielki. Za mostem śluza Mała Ruś. Spiętrza wodę o 1,4 m, podnosząc jej poziom do poziomu jeziora Szeląg Wielki. Za śluzą prosty odcinek kanału prowadzący w kierunku północno wschodnim.

7,25 km - początek jeziora Szeląg Wielki
J. Szeląg Wielki - jezioro rynnowe, dł. 12,5 km. Na wschodnim brzegu, niemal na wprost wylotu kanału, znajduje się ujście rzeki Taborki (Taborzanki), dostępnej dla kajaków na odcinku do północnego krańca jeziora Tabórz (pow. 81 ha), przez które przepływa. Na lewo od wylotu kanału wieś Warlity Wielkie. Północny kraniec jeziora dochodzi do szosy z Ostródy do Dobrego Miasta. Na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników. Szlak wodny prowadzi w prawo.

9,30 km - na lewym brzegu leśniczówka „Perkunicha", a dalej osada łowiecka „Orlik".

13,30 km - szlak wodny prowadzi dalej przekopem, łączącym Szeląg Wielki z Szelągiem Małym. Na le-wym brzegu ośrodek wczasowy. Przekop przechodzi pod położonymi blisko siebie mostami: drogowym, kolejowym i drogowym lokalnym.

Pierwszy z nich, trzyprzęsłowy, belkowy, żelbetowy, sprężony, zbudowany w 1987 r. na drodze nr 16 z Ostródy do Olsztyna, zastąpił starszy, zachowany, po drugiej stronie grobli kolejowej. Tuż za nim jednoprzęsłowy sklepiony przepust kamienny w grobli kolejowej linii Ostróda - Olsztyn. Po drugiej stronie grobli stary jednoprzęsłowy, belkowy most. W przepuście i pod starym mostem, przy wschodniej ścianie, jest oryginalna, drewniana kładka dla pieszych.

Po drugiej stronie drogi przy moście bunkier z okresu II wojny światowej. Kilkaset metrów na wschód od mostu stacja kolejowa i wieś letniskowa Stare Jabłonki, w kompleksie pięknych Lasów Jabłonkowskich.

14,00 km - za mostami ostatni odcinek przekopu długości ok. 100 m., dalej zaczyna się jezioro Szeląg Mały.
Jezioro wspaniale położona wśród lasów. Na lewym brzegu za mostami stanica PTTK ze stołówką i kawiarnią. Dalej ośrodek wypoczynkowy „Elemis". Obowiązuje zakaz używania silników.

15,00 km - przewężenie jeziora, za nim na lewym brzegu hotel „Anders" z pomostami, kortami tenisowymi i restauracją. W południowym krańcu jeziora pole namiotowe koło osady Buńki.

17,00 km - koniec szlaku wodnego.

źródło: Starostwo Powiatowe w Ostródzie

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Ostróda – Stare Jabłonki - Buńki

  Start: molo nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie. Szlak dostępny dla kajaków i łodzi wiosłowych.

 • Szeląg Mały

  Jezioro Szeląg Mały

  Śródleśne jezioro podzielone przewężeniem na płytkie ploso północne i głębsze ploso południowe. Ławica przybrzeżna...

 • Szeląg Wielki

  Jezioro Szeląg Wielki

  Malownicze rynnowe jezioro leżące około 6 km na wschód od Ostródy, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB