Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Nagrobna płyta pani Brandt z domu Tyszka

2017-10-22 16:56:55 (ost. akt: 2017-10-22 17:52:46)
Nagrobna płyta pani Brandt z domu Tyszka

Na cmentarzu w Miłkach zachowało się tylko kilka starych nagrobków. Najstarszy pochodzi z 1825 roku. Jeden z poprzednich tamtejszych proboszczów "uporządkował" cmentarz wykorzystując metalowe ogrodzenia grobów do ogrodzenia cmentarza.

Miłki leżą przy drodze Giżycko-Orzysz. We wsi stoi ładny kościół. Pierwotnie zbudowany w 1481 roku. Spalony przez Tatarów w 1656 roku (to "byli" Tatarzy Kmicica z "Potopu"). Nowy kościół stanął na ruinie starego w 1669 roku. W środku XVII-wieczny ołtarz oraz tablice z zapisanymi staropolszczyzną cytatami z Pisma Świętego.

Na miejscowym cmentarzu zachował się tylko kilka ewangelickich nagrobków. Na szczycie cmentarnego wzgórza, przy krzyżu, leży pomnik żony radcy wojennego Marii Luisy Brand z domu Tyszka (1758-1825).

Niedaleko od Miłek, leży Rydzewo, główny ośrodek turystyczny gminy Miłki. Wieś leży nad jeziorem Bocznym, odnogą Niegocina. We wsi zachował się pochodzący z 1591 roku kościół z XVII-wiecznym ołtarzem, gdzie umieszczono pochodzącą z 1520 roku rzeźbę przedstawiającą św. Annę Samotrzeć.

Z kolei w Paprotkach zachował się jeden z najładniejszych cmentarzy z okresu I Wojny Światowej.

Igor Hrywna
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB