Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Grodziska wczesnośredniowieczne. Zabytki ciekawe, chociaż mało znane

2017-11-14 12:00:00 (ost. akt: 2017-11-13 22:48:33)
grodzisko w nielbarku

grodzisko w nielbarku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W powiecie nowomiejskim jest dość dużo ciekawych reliktów przeszłości — wczesnośredniowiecznych grodzisk. Pozostałości grodów są w gminie Nowe Miasto Lubawskie, gminach Kurzętnik i Grodziczno Warto wybrać się ich szlakiem, chociażby po gminie Nowe Miasto, gdzie grodzisk jest najwięcej.

Charakterystyczne wzniesienia, zazwyczaj z niecką na wierzchołku są one niekiedy bardzo wyraźnie wpisane w krajobraz. Grodziska wczesnośredniowieczne zachowały się w Nowym Dworze Bratiańskim i w Radomnie.
W okolicach Nowego Dworu Bratiańskiego znajdują się dwa grodziska najlepiej zachowane. Jedno zbliżone jest kształtem do elipsy, a przez miejscowych nazywane Grodziskiem. Znajduje się na pagórku nad jeziorem i przylega do wielkiej łachy morenowej. Potężne wały dochodzą tu do około 20 metrów wysokości. Sondaż archeologiczny wykazał istnienie tu śladów spalenizny, co może świadczyć o spaleniu grodu.

Drugie grodzisko w Nowym Dworze okoliczna ludność nazywa Górą Pikową. Jest ono położone około kilometra na południe od centrum wsi. Ma kształt owalny z wyższym wałem od strony wschodniej i wyraźną niecką wewnątrz. Całe wzniesienie zalesione jest sosnowym lasem.

W gminie nowomiejskiej grodziska pochodzące z wczesnego średniowiecza znaleźć można też na wyspie koło wsi Radomno oraz w pobliżu Tylic. Grodzisko w Radomnie zaliczane jest do najbardziej niedostępnych reliktów warowni wczesnośredniowiecznych, uważanych przez niektórych badaczy za typ najstarszy.

Kiedyś na grodziskach wznosiły się drewniane warownie. Czasu powstania i upadku grodzisk nie ustalono. Mogą to być grodziska pruskie lub słowiańskie, a nawet pochodzenia średniowieczno-krzyżackiego. Stanowiły one siedziby władców plemiennych, punkty strażnicze i wojskowe, administracyjne lub tzw. refugia, czyli miejsca schronienia dla okolicznej ludności w razie niebezpieczeństwa.

Wycieczka szlakiem grodzisk może być dobrą propozycją na spędzenie weekendowego czasu, szczególnie jesienią i wczesną zimą.
Grażyna JonowskaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sergej #2842346 | 196.240.*.* 1 sty 2020 09:58

  Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mir #2562111 | 37.47.*.* 24 sie 2018 06:40

  GMINA GRODZICZNO TO TAKŻE GRODZISKO W ŚWINIARCU , OBOK JEZIORA ŁĄZYN, PODOBNIE W TRZCINIE- TRZEBA ZNAĆ POWIAT , BY SIĘ MĄDRZYĆ !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czytelnik #2377378 | 5.242.*.* 19 lis 2017 09:12

  Artykuł niedopracowany, w gminie Biskupiec również znajdują się 2 grodziska, dlaczego nie jest nic napisane, w jakich miejscowościach gminy Kurzętnik i Grodziczno się znajdują

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz