Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Trasa rowerowa: Olecko - jezioro Garbas

2011-05-08 09:00:00 (ost. akt: 2011-05-06 13:45:17)
Trasa rowerowa: Olecko - jezioro Garbas

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Trasa oznaczona kolorami: fioletowym i czerwonym. Przebieg: Olecko- Sedranki- Pieńki- Babki Oleckie- Dąbrowskie - Małe Borawskie- Plewki- j.Garbas - Jaworek- Plewki- Bialskie Pola - Biała Olecka- Lenarty - Babki Oleckie- Pieńki - Sedranki - Olecko. Długość - 43 km, do Jaworka - 22 km, skrótem z Plewek do Bialskich Pól - 34 km (znaki czarne).

Kilometrowy opis trasy

0,0 km - trasę rozpoczynamy przy kamiennym mostku nad Legą przy jej wypływie z jeziora, poruszamy się zgodnie ze znakami fioletowymi. Za mostkiem skręcamy w lewo, w stronę jeziora i jedziemy nadjeziorną ścieżką. Pod koniec odcinka – starą asfaltową szosą.

Po prawej Jezioro Oleckie Wielkie- jest najgłębszym jeziorem Ziemi Oleckiej- 45,2 m głębokości. Przez jezioro przepływa Lega, aby potem przeciąć całe miasto i popłynąć do Bagien Biebrzańskich poprzez Jeziora Selmęt i Rajgrodzkie. „Wiewiórcza Ścieżka” wiedzie do ośrodka wczasowego Dworek Mazurski. Mijamy po lewej drewniany hangar Oleckiego Klubu Wodnego. Za hangarem Chata Mazurska, wcześniej galeria, teraz bar, a za nią Hotel Skarpa z restauracją, smażalnią i barem.

Za chwilę plaża miejska z molem i charakterystyczną wieżą do skoków. Plaża strzeżona- szatnie, sprzęt pływający, boisko do siatkówki plażowej, bar. Za plażą miejską strzeżona dzika plaża. Trasa poprowadzi nas przez nadbrzeżny las. Tajemnicze tunele widoczne na trasie to przepusty pod olbrzymim nasypem zbudowanej w 1911 r. Oleckiej Kolejki Wąskotorowej.

Wjeżdżając na starą drogę asfaltową, na lewo, u stóp zalesionej Sedraneckiej Góry obejrzeć można betonowe przyczółki wiaduktu, konstrukcji typowej dla tej linii. Szerokość toru wynosiła 1000 mm. Był to najszerszy rozstaw torów stosowanych w kolejnictwie wąskotorowym Prus Wschodnich, gwarantujący maksymalny komfort podróżowania. Na zboczu góry pozostałości bunkra z czasów pruskich.

2,8 km – północny kraniec Jeziora Oleckie Wielkie, wyjeżdżamy na szosę Olecko- Suwałki i zachowując należytą ostrożność poruszamy się w kierunku Suwałk (300 m). Teren pola namiotowego- plaża, kąpielisko, WC, natryski, sprzęt pływający, miejsce na ogniska, boiska siatkówki plażowej, bar.

3,8 km – skręcamy w lewo na nasyp byłej Oleckiej Kolejki Wąskotorowej. Jedziemy w kierunku Sedranek, które zamieszkiwała rodzina von Lenskich. Nad Legą znajduje się ich cmentarz rodowy (widoczna z nasypu po lewej kępa drzew).

4,1 km – skrzyżowanie z drogą w Sedrankach. Jedziemy dalej torowiskiem - na wprost. Po lewej widzimy meandry Legi. Na chwilę (4,7 km) zjeżdżamy z torowiska aby po 300 m na nie powrócić i kontynuować jazdę.

6,1 km – skrzyżowanie z drogą w Pieńkach, jedziemy w lewo. Nieopodal znajduje się grodzisko pojaćwieskie „Zamkowa Góra” („Szwedzki Szaniec”), a nieco dalej Dąbrowa Góra. (Po udrożnieniu torowiska na odcinku Pieńki – Lenarty trasa będzie poprowadzona po torowisku).

7,2 km – dojeżdżamy do asfaltowej szosy w Babkach Oleckich i skręcamy w prawo. Babki Oleckie – wieś rozłożona w dolinie Legi płynącej w tym miejscu wspaniałymi meandrami.

7,8 km – koniec Babek Oleckich. W prawo odchodzi szosa do Plewek- jest to początek części czerwonej naszego szlaku. Skręcamy w prawo.

9,4 km – skrzyżowanie szosy z nasypem „wąskotorówki” przed wsią Dąbrowskie, jedziemy na wprost asfaltem.

10,0 km – rozjazd w Dąbrowskich- jedziemy w lewo (dalej asfaltem). Mijamy (10,9 km) odchodzącą w lewo drogę polną. PKS.

11,8 km – zjeżdżamy z asfaltu w prawo i jedziemy bardzo dobrej jakości drogą gruntową w kierunku Borawskich Małych.

13,3 km – w prawo odchodzi droga do Borawskich, jedziemy na wprost.

14,6 km – przy samotnych zabudowaniach skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku Plewek.

16,4 km – droga asfaltowa Borawskie- Plewki, przekraczamy ją na wprost i wjeżdżamy w polną drogę przy transformatorze, jedziemy w kierunku widocznego lasu. Na 17,3 km drogi przekraczamy dawną granicę między Polską i Prusami Wschodnimi.

UWAGA SKRÓT ! Na drodze asfaltowej skręcamy w lewo i jedziemy przez wieś. Po dojechaniu do szosy Babki Oleckie- Mieruniszki (przy pomniku pamięci ofiar I wojny światowej) skręcamy w prawo i dojeżdżamy do pierwszej po lewej drogi gruntowej. Jesteśmy na 24,4 km opisu trasy. Skręcamy w lewo. Długość skrótu- ok. 1,3 km.

18,5 km – jesteśmy nad Jeziorem Garbaś przy wiacie z kominkiem. Jedziemy w lewo wzdłuż brzegu jeziora. Jest to miejsce odpoczynku i biwakowania spływów kajakowych rzeką Rospudą.
20,0 km – jesteśmy przy stanicy harcerskiej Hufca Suwałki, tuż za nim przekraczamy strugę Jaworkę- miejsce urocze. Jedziemy główną drogą na wprost.

21,1 km – rozwidlenie dróg, jedziemy w lewo do Jaworka. Prawa odnoga prowadzi do Filipowa- stąd droga prowadzi w kierunku Stańczyk, Puszczy Boreckiej i Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

22,4 km – Jaworek- jedziemy na wprost pod górę, na szczycie punkt widokowy. Obecnie Jaworek to ruiny dawnego młyna. Teren całkowicie opanowany przez bobry, które spiętrzyły wody przepływającej tutaj rzeki Jaworki i zbudowały swoje żeremia. Doskonałe miejsce na odpoczynek.

23,2 km – szosa asfaltowa Plewki – Mieruniszki, skręcamy w lewo do Plewek. 4,5 km w prawo leży wieś Mieruniszki z ruinami kościoła. Zachowała się dolna część wieży i ściany. Pomimo zawalenia się dachu możemy odtworzyć jego architekturę. Zachęcamy do ostrożnego zwiedzenia.

24,4 km – Plewki, przed wjazdem do wsi skręcamy w prawo, w polną drogę i jedziemy w kierunku widocznego lasu. Las przejeżdżamy kierując się znakami czerwonymi. 100 m dalej znajduje się pomnik pamięci ofiar I wojny światowej. Obecnie pomnik ma zmienione po II wojnie światowej tablice. Za ostatnim domostwem bagna, które jeszcze przed I wojną światową były jeziorem. Na leśnych strugach bobrowe żeremia. PKS.

28,2 km – droga asfaltowa na skraju Bialskich Pól, skręcamy w lewo. PKS.

30,1 km – początek miejscowości Lenarty, skręcamy w prawo na żwirową drogę prowadzącą do Białej Oleckiej.

31,1 km – dojechaliśmy do nasypu wąskotorówki. W tym miejscu kończy się szlak czerwony, skręcamy w lewo na nasyp i kontynuujemy jazdę zgodnie z oznaczeniami szlaku fioletowego. Z nasypu widok na Jezioro Białe (obecnie stawy), przez które przepływa Lega, i kościół w Judzikach. Jezioro Białe to dawne stawy w dolinie Legi, miejsca lęgowe ptactwa wodnego. Można obserwować polujące tu błotniaki stawowe, widuje się też orliki krzykliwe wpisane do Czerwonej Księgi jako gatunek zagrożony. Jadąc na wprost około 1 km, znajdziemy się przed pałacem w Białej Oleckiej (12,9 km).

32,3 km – droga asfaltowa, po lewej sklep, skręcamy w prawo i jedziemy przez most na Ledze w kierunku Babek Oleckich (za mostem w lewo). Lenarty – majątek rycerski (695 ha), pałac z pierwszej połowy XIX w. Aleja drzew prowadzi do dawnego cmentarza, po którym pozostało tylko kilka pomnikowych drzew, widocznych z nasypu wąskotorówki. PKS.

35,4 km – z lewej dochodzi droga z Dąbrowskich. Przejechaliśmy odcinek, który zamknął się pętlą. Przez Babki Oleckie, Pieńki i Sedranki jedziemy znaną nam drogą do Olecka- zgodnie ze znakami fioletowymi.

43,2 km – kamienny mostek na Ledze.

źródło: UW w Olecku
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Garbas

    Jezioro Garbas

    Jezioro położone około 15 km od Ełku, 2 km od miejscowości Stare Juchy i obok wsi Liski. Jest to głęboki zbiornik...

  • Olecko Wielkie

    Jezioro Olecko Wielkie

    Rynnowe jezioro położone na obrzeżach Olecka. Zbiornik o średnio rozwiniętej linii brzegowej. Dno twarde, miejscami...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB