Lidzbark Warmiński: średniowieczny Chrystus w zamkowym krużganku

2011-05-06 22:58:18 (ost. akt: 2014-03-25 12:46:12)
Lidzbark Warmiński: średniowieczny Chrystus w zamkowym krużganku

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Po co jechać do Krakowa? Co prawda krużganki w krakowskim Collegium Maius są ciut starsze, ale nie mają jak lidzbarskie średniowiecznych fresków. Nasze freski mają nie tylko ponad 600 lat, ale na dodatek są unikatem w naszej części Europy.

Sam zamek w Lidzbarku Warmińskim jest unikatem w skali europejskiej, bo prawie w całości zachował się od czasu budowy. Na dodatek dwukondygnacyjne krużganki zamku lidzbarskiego są jedynymi w swoim rodzaju w Polsce i jednymi z nielicznych w Europie.

Teraz do tej kolekcji przybyły średniowieczne freski, odkryte w 2010 i zakonserwowane w 2011 roku. Mają około 600 lat. Są wyjątkowe także dlatego, że pokrywają zewnętrzne ściany.

Freski to wysokiej jakości malarstwo europejskie. Przez wieki skrywały je kolejne malowidła. Teraz odsłonięto je i mogą podziwiać je turyści. Czy zostaną zrekonstruowane? To już zależy od speców od konserwacji zabytków. Na razie możemy je podziwiać w takim stanie, w jakim przetrwały do dzisiejszych czasów. Freski pochodzą z okresu budowy zamku, najprawdopodobniej z początku XV wieku.

Malowidła przedstawiają sceny religijne: Ukrzyżowanie, Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Młodego Chrystusa z uczonymi...

Zamek w Lidzbarku zaczął budować biskup warmiński Jan z Miśni w 1350 roku. Zakończył w 1401 biskup Henryka Sorbom.

Mieści się w nim muzeum: kliknij tutaj.




Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy