Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Uprawa rzodkiewek

2018-02-08 15:02:14 (ost. akt: 2018-02-08 15:05:24) Artykuł sponsorowany
Uprawa rzodkiewek

Autor zdjęcia: Mat. promocyjne

Szybkie i wyrównane kiełkowanie rzodkiewki, a następnie wzrost roślin, są warunkiem uzyskania dobrej jakości plonu.

W fazie 5-6 liści rośliny powinny mieć zgrubienia nadające się do zbioru. Rozpoczynając uprawę w lecie nie można więc wysiewać nasion do zbyt przesuszonej gleby. Gdy siew przypada w okresie suszy, grządkę z rzodkiewką należy regularnie podlewać . Jeśli nie możemy sobie pozwolić na taką systematyczność, innym ale bardzo dobrym sposobem jest siew do rowków uprzednio obficie podlanych wodą. Po jej całkowitym wsiąknięciu, wysiewamy nasiona, zagrabiamy delikatnie rowki i dobrze przyciskamy, co zapewni podsiąkanie wprowadzonej wody. Ciekawe informacje na temat siewu i uprawy rzodkiewki znajdziesz tutaj.

Okrycie tak przygotowanego zagonu cienką włókniną polipropylenową działa wyjątkowo korzystnie. Ogranicza ono wysychanie gleby pod wpływem wiatru i słońca i zapewnia jej stabilniejsze warunki wilgotnościowe. Osłona taka założona starannie i szczelnie, utrzymywana swobodnie nad roślinami do momentu osiągania dojrzałości zbiorczej, zabezpiecza też rzodkiewkę przed jej dwoma głównymi szkodnikami: pchełkami (które przy suchej pogodzie potrafią zniszczyć całkowicie wschody w ciągu 2-3 dni naszej nieobecności na działce) i śmietkami, których larwy pozostawiają wgryzienia zniechęcające do jedzenia nawet najbardziej smacznych i soczystych zgrubień.

Stanowisko na glebie w dobrej kulturze, najwcześniej w drugim roku po oborniku, nie powinno być ocieniane przez inne rośliny. Odległości międzyrzędzi: około 15-20 cm, a w rzędach co 2-3 cm (siew punktowy lub przerywka najpóźniej w fazie drugiego liścia). Nasion nie należy siać zbyt głęboko, najlepiej na około 1 cm. Dla ciągłości zbiorów dobrze jest wysiewać rzodkiewkę partiami, co 7-10 dni.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB