Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim

2011-05-29 00:13:09 (ost. akt: 2013-07-08 12:28:15)
Zakończono oficjalnie konserwację krużganków

Zakończono oficjalnie konserwację krużganków

Autor zdjęcia: Dawid Procajło

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim (niem. Heilsberg) to jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Województwie Warmińsko-Mazurskim. W dawnej nomenklaturze był to zabytek klasy „0” – czyli najwyższej.

Zamek zbudowano w latach 1350-1401 jako nową siedzibę biskupstwa, po przeniesieniu z Ornety (niem. Wormditt). Ma kształt czworoboku o wymiarach 48,5x48,5 m, leży w widłach rzek Łyny i Symsarny, stanowiących naturalne fosy. Dodatkową ochronę stanowiły mury obwodowe i fosy od południa i wschodu. W północno-wschodnim narożniku wybudowano wieżę, górującą nad całą budowlą; w pozostałych narożach stoją wieże na konsolach, zbudowane po wielkim pożarze w 1442 roku. Wieżyczki zyskały ostateczny kształt za czasów biskupa Watzenrdoe.
Dziedziniec zamku za czasów biskupa Henryka Sorboma pod koniec XVX wieku otoczony został charakterystycznymi krużgankami na podobieństwo Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Do dzisiaj lidzbarski zamek nazywany jest Wawelem północy. Zabudowę terenu uzupełniały budynki przedzamcza, gdzie dziś znajduje się luksusowy Hotel Krasicki. Na dziedzińcu przedzamcza w centralnym miejscu znajduje się barokowy pomnik św. Katarzyny z 1756 roku, ufundowany przez biskupa Adama Grabowskiego.
Zamek posiada piwnice, które służyły jako magazyny żywności i więzienie; w ich w części znajdowały się również piece do ogrzewania zamku ciepłym powietrzem. Obecnie część piwnic pod skrzydłem wschodnim przeznaczona jest na sale ekspozycyjne (elementy architektury ogrodowej i armaty z herbami biskupów). W pomieszczeniach parteru głównej bryły zamku znajdowały się: w skrzydle zachodnim kuchnia, w północnym browar i piekarnia, we wschodnim magazyny żywnościowe, w południowym zbrojownia i szkoła dla chłopców.
Zamek jest w całości udostępniany zwiedzającym – jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wewnątrz warto zobaczyć
• kaplicę na pierwszym piętrze w części wschodniej. Znajduje się tu tetagram imienia Bożego.
• Wielki Refektarz (sala sądowa) także we wschodnim skrzydle
• Wieżę wysoką, gdzie jedno z pomieszczeń służyło jako kaplica domowa biskupów. Pomieszczenie nad kaplicą domową użytkowane było jako skarbiec.
• Komnatę audiencyjną, skąd było przejście do dawnych pokojów prywatnych, w tym sypialni biskupiej.
• W skrzydle zachodnim zamku mieścił się mały refektarz, a w części skrzydła zachodniego i południowego kapitularz. W pomieszczeniach kapitularza zachowały się malowidła gotyckie: poczet biskupów, scena adoracji N.M.P. przez biskupa Anzelma i inne. Na parterze zamku pod małym refektarzem znajdowała się zamkowa kuchnia.
ab

Muzeum Warmii i Mazur - oddział w Lidzbarku Warmińskim
pl. Zamkowy 1, 11-100 Lidzbark Warmiński
tel:+48 89 7672111, fax:+48 89 7672111
www.muzeum.olsztyn.pl
zamek@muzeum.olsztyn.pl

Muzeum zamkowe czynne jest codziennie oprócz poniedziałków:
* od 1 września do 19 maja od 9.00 do 16.00
* ostatni zwiedzający wchodzą na teren Muzeum o godz. 15.15, na zamkowy dziedziniec do godz. 15.45
* od 20 maja do 31 sierpnia od 9.00 do 17.00
* ostatni zwiedzający wchodzą na teren Muzeum o godz. 16.15, na zamkowy dziedziniec do godz. 16.45
Ceny biletów:
* normalny - 8zł
* ulgowy - 6zł
* rodzinny [2+1] - 18zł
* rodzinny [2+2, 2+3, 1+3] - 22zł
* dziedziniec i piwnice zamkowe - 3zł
* przewodnik w języku polskim - 50zł (w dni wolne od pracy x 2)
* przewodnik w jęz. angielskim i niemieckim - 100zł (w dni wolne od pracy x 2)


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Zamek w Lidzbarku Warmińskim

    Zamek w Lidzbarku Warmińskim

    Zamek budowano w latach 1350-1401.Prace budowlane rozpoczęto w rok po przeniesieniu z Ornety (niem. Wormditt)...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Eggs #379557 | 83.23.*.* 13 wrz 2011 18:16

    Niestety po remoncie (a właściwie budowie hotelu w murach zamku) nie wszystko pasuje do średniowiecznej architektury a wielka szkoda bo to wspaniały zabytek.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. antydow #368154 | 83.28.*.* 2 wrz 2011 08:45

    Piękne miejsce, tylko jest problem. Do zamku prowadzi droga powiatowa, a na tej drodze stoi szlaban postawiony przez pewnego przedsiębiorcę. Czy ja na ulicy której mieszkam też mogę postawić szlaban? Proponuję zająć się samowolką. Wiem, że będzie to trudne, gdyż osoby które mogły by coś zrobić w tej sprawie nie będą zadzierać z owym wielkim szlabanostawiaczem. Może być to spowodowane obawą przed spadkiem jakości potraw i płynów spożywanych w hotelu przy zamku, w których możnowładcy nie potrafią sobie odmówić. Więc, gdy już będę miał hotel, jedzenie i napitki to będę mógł postawić szlaban na ogólnodostępnej drodze? Czy może zależy to od innych zmiennych? Proszę o pomoc gdyż chciałbym mieć własny szlaban na publicznej drodze.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy