Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Kośno

2011-06-18 19:01:43 (ost. akt: 2011-06-25 00:43:35)
Fragment ścieżki edukacyjnej "Jezioro Kośno", przygotowanej przez RDLP w Olsztynie

Fragment ścieżki edukacyjnej "Jezioro Kośno", przygotowanej przez RDLP w Olsztynie

Autor zdjęcia: RDL P w Olsztynie

Przepiękne jezioro Kośno leży w południowo-wschodniej części Pojezierza Olsztyńskiego. Jego północne krańce znajdują się w pobliżu drogi nr 53 wiodącej z Olsztyna do Szczytna.

Jezioro Kośno wraz z otoczeniem jest rezerwatem przyrody, obejmującym powierzchnię 1247,84 ha, utworzonym w celu zachowania naturalnego krajobrazu i starych borów sosnowych. Jest to bardzo ładne jezioro, mocno wydłużone, skręcające z północy na południowy zachód. Przy północnym krańcu zbiornika jest wydłużony półwysep, tworzący zatokę. Kośno jest połączone strumykiem z jeziorami Oreczkiem i Łajskim. W środkowej części wschodniego brzegu znajduje się ujście potoku Kalwy. Z północnego krańca akwenu wypływa rzeka Kośna. Otoczenie akwenu stanowią duże kompleksy leśne. W pobliżu południowego krańca leży wieś Łajs, przy brzegu północno-wschodnim leśniczówka Sarnówko, w środkowej części brzegu wschodniego — leśniczówka Zajeziorne, a przy obrzeżu zachodnim — w jego części północnej — leśniczówka Mendryny. Wokół akwenu przebiegają drogi gruntowe i ścieżki.
Powierzchnia - 569 ha, głębokość maks. - 44,6 m; śr. - 13,7 m, woda ma II klasę czystości. Dno piaszczyste, miejscami muliste.
Jezioro jest łatwo dostępne. Wokół jeziora są oznakowano ścieżki przyrodnicze i punkty widokowe.
We wsi Łajs liczne domy wczasowe i kwatery agroturystyczne. Można tu także wypożyczyć sprzęt pływający.
Wokół jeziora są dzikie plaże piaszczyste i trawiaste.
Brzegi raczej wysokie i strome. Wokół jeziora dominują lasy sosnowe.
Po wschodniej stronie jezioro Kośno jest połączone z jeziorem Kalwa. Stwarza to dogodne warunki do organizowania ciekawych spływów kajakowych. Przez jezioro przepływa rzeka Kośna, którą można odpłynąć do rzeki Wadąg.
Jezioro objęte jest ochroną rezerwatową - "Rezerwat Jezioro Kośno". Nie jest udostępnione do wędkowania.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kośno

  Jezioro Kośno

  Jezioro rynnowe, położone w Lasach Purdzkich około 10 km na zachód od Pasymia. Linia brzegowa miernie rozwinięta, brzegi...

 • Łajskie

  Jezioro Łajskie

  Malownicze jezioro sandaczowe, położone w Lasach Purdzkich w bezpośrednim sąsiedztwie południowego krańca jeziora Kośno,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. k #497028 | 95.50.*.* 2 sty 2012 08:38

  Czemu nie pisze się o tym, że jakiś prywaciarz zamknął niezgodnie z prawem dostęp do jeziora od strony drogi na Szczytno ? Postawił sobie domek tuż przy drodze, to jeszcze nic, następnym ruchem było zagrodzenie drogi prowadzącej od szosy nr 53 w stronę jeziora. Polska bezprawiem stoi, to jest jasne. Może jeszcze trzeba będzie płacić temu facetowi za dojście do jeziora ? Pytam się czy można bezprawnie zagrodzić państwową drogę ? W Polsce można ! Sprawdzcie sami jadąc do Szczytna tuż przy moście na Kośnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. autor #302309 | 178.235.*.* 21 cze 2011 22:17

   Trzeba mocno powiększyć, wtedy widać strumyk, wpadający do Kalwy w okolicach Tylkowa. Jeszcze lepiej widać to na wersji satelitarnej.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #301779 | 83.9.*.* 21 cze 2011 10:25

   na mapce nie widac ze jezioro kosno jest polaczone z jeziorem kalwa ...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)