Wiśniowo Ełckie: kościół z czerwonej cegły

2011-06-27 14:07:41 (ost. akt: 2011-06-27 14:17:32)
Wiśniowo Ełckie: kościół z czerwonej cegły

Kościół w Wiśniowie Ełckim powstał około 1904 roku. Jest zbudowany z czerwonej cegły na fundamentach z kamienia.

Wiśniowo Ełckie (Wischniewen, Kölmersdorf) to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Prostki. W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy. Obecnie liczy ok. 800 mieszkańców. We wsi funkcjonuje Zespół Szkół (oddział przedszkolny, szkoła podstawowa i gimnazjum)
Kościół w Wiśniowie Ełckim był początkowo kościołem ewangelickim. Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Gromnicznej w Wiśniowie Ełckim do 25.03.1992 r. wchodziła do grupy parafii dekanatu św. Wojciecha w Ełku i należała do Diecezji Warmińskiej. Na przestrzeni ostatnich lat parafia należała kolejno do dekanatu św. Wojciecha w Ełku, następnie do dekanatu św. Rafała w Ełku, a z chwilą utworzenia dekanatu w Rajgrodzie, już w ramach nowej diecezji Ełckiej, Wiśniowo weszło do nowego dekanatu w Rajgrodzie.
Proboszczem parafii od 1964 r. do 2001 r. był ks. prałat Zdzisław Świniarski, a od października 2001r. proboszczem został ks. dr Waldemar Brodziak.
Do kościoła prowadzą dwa wejścia boczne. Wejście główne do kościoła jest od strony prawej, tu na zewnątrz wisi tablica z porządkiem nabożeństw. Przedsionek drugi od strony północnej jest otwierany rzadziej, stąd prowadzi wejście na chór.
Kościół jest trójnawowy, nawa główna szeroka, ze sklepieniem beczkowym. Nawy boczne wąskie, wydzielone przez słupy filarowe - pozostałość po dawnych balkonach bocznych. Na ścianach umieszczone są stacje drogi krzyżowej. Kościół ma dwa poziomy niedużych okien. W bocznych nawach znajdują się dwa boczne ołtarze. Ołtarz główny z nadstawą, we wnęce w środku figura Matki Boskiej Wniebowziętej. Tabernakulum pancerne. Ołtarz centralny z drewna, estetyczny, z prawej strony lektorium, z lewej ambona. Prezbiterium udekorowane licznymi kwiatami.

Zakrystia. Ma wejście przez mały przedsionek. To pomieszczenie średniej wielkości, okna niskie szerokie, sufit - małe kasetony. Wyposażenie: szafy, kredencja, wieszaki na komże. Na ścianach: krzyż, portrety Ojca św., Prymasa Polski, Biskupa Ełckiego.



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Tagi:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #306267 | 83.9.*.* 27 cze 2011 21:59

    warto zwiedzić miejscowość, leży niedaleko Ełku, dookoła pełno ciekawych miejsc, jezior

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy