Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlak żeglarski Iława - Siemiany

Szlak żeglarski Iława - Siemiany

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Zachęcam do żeglowania po Jezioraku. To najdłuższe jezioro w Polsce (27,5 km) i szóste co do wielkości (powierzchnia 34,6 km kwadratowych). Znajduje się na nim największa wyspa śródlądowa w Polsce - Wielka Żuława (82,4 ha).

Jeziorak ma połączenie z innymi akwenami: z jeziorem Drwęckim przez Kanał Iławski i Elbląski; z jeziorem Ewingi przez Kanał Dobrzycki; z Zalewem Wiślanym przez Kanał Iławski i Elbląski (od północy); z jeziorem Drwęckim przez Iławkę i Drwęcę (od południa); z jeziorem Zdryńskim i Rucewo Małe przez jezioro Płaskie.
0,0 km Wyruszamy z bazy wodnej Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego
0,2 km Z prawej strony mijamy wypływającą z Jezioraka rzekę Iławkę, dopływ Drwęcy, szlak wodny o długości 17 km dostępny dla kajaków. Po lewej stronie największa wyspa śródlądowa w Polsce - Wielka Żuława (82,4 ha). Kiedyś na wyspie znajdowało się grodzisko, kręcono tu m.in. sceny doi polskiego filmu Gniazdo z Wojciechem Pszoniakiem w roli Mieszka I. Obecnie wyspa jest zagospodarowana turystycznie i połączona z lądem promem.
0,7 km Po prawej mijamy plażę miejską z parkingiem i boiskami do siatkówki plażowej.
1,9 km Po prawej stronie Przystań żeglarska „Skarbek” z wypożyczalnią sprzętu wodnego.
2,6 km Po lewej stronie półwysep Krzywy Róg. Przy półwyspie pomost pływający na około 12-14 jednostek, przystanek statku-śmieciarki.
5,6 km Szlak zmienia kierunek na północny, a następnie na północno-wschodni. Po prawej stronie wieś wypoczynkowa Szałkowo z przystaniami i kwaterami agroturystycznymi, polami biwakowymi, małą gastronomią. Pomost stacjonarny na 5 jachtów i 5-8 mniejszych jednostek, przystanek statku-śmieciarki. Po lewej Półwysep Indyjski ze starym pięknym lasem. Przy półwyspie pomost pływający na 16 jachtów i 4-6 mniejszych jednostek pływających, przystanek statku-śmieciarki.
7,4 km Po lewej stronie Ośrodek Wypoczynkowy Sarnówek z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz rowerów i kąpieliskiem.
8,2 km Szlak zmienia kierunek na wschodni. Po prawej stronie osada Kwiry.
10,2 km Po prawej stronie mijamy miejscowość Jażdżówki z ośrodkiem wypoczynkowym, przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego, polem biwakowym, możliwością zrzutu nieczystości. Po lewej wejście do Zatoki Widłągi. Przed wejściem do zatoki po prawej stronie pomost pływający na 16 jednostek, przystanek statku-śmieciarki. W kompleksie leśnym otaczającym zatoką występują gniazda rybołowów i orła białego.
11,2 km Po prawej miejscowość Jezierzyce. Od 1953 do 1978 roku bywał tu ówczesny biskup Karol Wojtyła. Wiadomo, że w 1959 roku późniejszy papież płynął z Ostródy przez Miłomłyn i Siemiany do Gizerka, dzisiejszych Jezierzyc.
11,2 km Po prawej stronie letniskowa miejscowością Makowo z przystanią, polami biwakowymi, kąpieliskiem, punktem napełniania butli gazowych, gastronomią, sklepem, wypożyczalnią rowerów. Pomost stacjonarny na 8 jachtów i 6 mniejszych jednostek, przystanek statku-śmieciarki.
13,4 km Po prawej zatoka Smolny Kąt.
15,3 km Z lewej strony zatoka Zimny Kąt.
15,7 km Zbliżamy się do wysp Mały i Duży Gierczak, tutaj następuje rozgałęzienie Jezioraka; płynąc w prawo dopłyniemy do Zatoki Kraga i dalej na Kanał Iławski, skręcając w lewo popłyniemy w kierunku Siemian, Zalewa i jeziora Płaskiego. Naprzeciwko wyspy Duży Gierczak, na cyplu, pole namiotowe. Przy obu wyspach 4 pomosty pływające na 12-16 miejsc, przystanki statku-śmieciarki.
18,6 km Dalej do Siemian możemy płynąć dookoła wyspy Lipowy Ostrów, z prawej pozostawiając wyspę Bukowiec, lub na wprost, wzdłuż lewego brzegu Lipowego Ostrowia. Przedwojenny właściciel wyspy Bukowiec Emil Gratzki w 1938 roku połączył ją z Wieprzem czterystumetrową groblą w celach gospodarczych. Grobla funkcjonuje do dziś, służąc turystom. Szlak skręca w kierunku północno zachodnim, po lewej stronie pole biwakowe. Druga z wysp, Lipowy Ostrów, od wschodniej strony jest płaska, zachodnia część wyspy góruje nad resztą. Wśród świerków na wzniesieniu cmentarzyk. Wiąże się z nim historia o srogim ojcu, który zabił córką i jej kochanka, a sam zginął od pioruna. Na obu wyspach pomosty pływające, przystanki statku-śmieciarki.
19.0 km Z lewej półwysep Złoty Rożek, na którym znajduje się dobrze wyposażone pole namiotowe. Pomost pływający na około 12 miejsc, przystanek statku-śmieciarki. W tym miejscu szlak skręca na północ.
19,4 km Z lewej strony wieś turystyczna Siemiany, położona na wysokim zachodnim brzegu Jezioraka. Pierwsze wzmianki o Siemianach pochodzą z XVIII w. We wsi możliwością napełnienia butli, a także przystanie, sklepy, pole namiotowe wyposażone w toalety i prysznice, gastronomia, hotele, w okresie wakacyjnym liczne imprezy kulturalne. Pomost pływający, przystanek statku-śmieciarki na 16 jachtów i 6-8 mniejszych jednostek.
Na tej mapie zaznaczyliśmy najważniejsze punkty szlaku.
Aby zobaczyć cały szlak kliknij na mapkę szlaku obok.
Na mapie poniżej zaznaczyliśmy Siemiany.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak żeglarski Iława - Siemiany

  Jeziorak to typowe jezioro rynnowe o powierzchni 34,60 km²(szóste w Polsce), wymiary: 27,45 × 2,4 km (najdłuższe w kraju). Proponowany szlak prowadzi z Iławy do wsi letniskowej Siemiany na zachodnim brzegu. Trasa jest ciekawa krajoznawczo i żeglarsko....

 • Jeziorak

  Jezioro Jeziorak

  Piąte co do wielkości i najdłuższe jezioro Polski. Jeziorak leży na zachodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Annafyd #311123 | 88.156.*.* 2 lip 2011 11:38

  Kilkanaście lat pływałam po Jezioraku.Było pusto, dziko i cicho.Obecnie zrezygnowałam, wszystko jest komercjalizowane ze względu na coraz większy tłok.Pływanie straciło swój urok, młodych ludzi,którzy wsiadają na jacht z piwem i piłą spalinową - nie można nazwać żeglarzami.Wrzaski przez całą noc i wycinanie drzew na wyspie /bo każdy musi mieć ognisko/ oraz zostawianieśmieci - to reguła w sezonie,Ale mnie zostały wspomnienia innego Jezioraka -takiego,jakim już nie będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)