Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zwiedzaj Mazury samochodem: Giżycko-Kruklanki-Pozezdrze-Giżycko

2011-07-11 11:49:32 (ost. akt: 2013-07-08 12:04:33)
Była kwatera Himmlera w Pozezdrzu

Była kwatera Himmlera w Pozezdrzu

Autor zdjęcia: Piotr Bartoszewicz

Giżycko – Sulimy – Pieczonki – Kruklanki – Jurkowo Węgorzewskie – Wolisko, Stacja Hodowli Żubrów, Puszcza Borecka – Jeziorowskie – Przerwanki, śluza na rzece Sapina – Pozezdrze, kwatera Himmlera – Giżycko. Na tę trasę wystarczy jeden dzień.

Z Giżycka wyjeżdżamy ul. Warszawską i Suwalską, przecinamy obwodnicę i kierujemy się na Kruklanki. To znana turystyczna wieś gminna nad jeziorem Gołdopiwo i rzeką Sapiną na skraju Puszczy Boreckiej. Na skraju wsi znajduje się cmentarz poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej. W czasie II wojny światowej, w okolicy Kruklanek, Niemcy wybudowali wiele żelbetonowych bunkrów wchodzących w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. W centrum wsi stoi kościół późnogotycki z 1574 r., przebudowany w 1753 r.

Puszcza Borecka – wspaniały bór o powierzchni 250 km kw. z urozmaiconym drzewostanem. Najwartościowsze fragmenty puszczy objęto ochroną. Na terenie puszczy istnieją rezerwaty „Borki”, Mazury”, „Lipowy Jar” i „Wyspa Lipowa”. W puszczy żyje wiele pospolitych ptaków i zwierząt. Z rzadkich ptaków występuje: orzeł bielik, rybołów, bocian czarny, z rzadkich zwierząt – wilki, rysie
i żubry.
Wolisko, Stacja Hodowli Żubrów – w Wolisku, w Puszczy Boreckiej znajduje się leśniczówka, przy której w specjalnej zagrodzie z platformą widokową, można obserwować zazwyczaj kilka z 60-70 żubrów mieszkających na terenie puszczy.
Przerwanki, śluza na rzece Sapinie - zbudowana w 1910r., długość 25 m., szer. 4 m, różnica poziomów wody ok. 1 m. Wybudowana została dla regulacji poziomów wody w czasie budowy Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzeką Łyną, Pregołą i Bałtykiem.
Pozezdrze, była kwatera polowa Heinricha Himmlera, występowała pod kryptonimem „Hochwald”, zwana obecnie „Czarny Szaniec”. Kwatera ukryta w lesie składała się z 9 obiektów: 5 schronów, podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego samego Himmlera. Wszystkie schrony zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców.
Więcej czytaj tutaj.
Na mapie poniżej zaznaczyliśmy Giżycko. Aby zobaczyć cały szlak, kliknij mapę szlaku obok.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Bunkier Himmlera w Pozezdrzu

  Bunkier Himmlera w Pozezdrzu

  O Gierłoży słyszeli wszyscy, o bunkrach w Mamerkach wielu. O kwaterze Himmlera w Pozezdrzu chyba tylko...

 • Szlak samochodowy: Giżycko - Kruklanki - Giżycko

  Giżycko - Kruklanki - Puszcza Borecka - Wolisko (Stacja Hodowli Żubrów) - Przerwanki - Giżycko

 • Gołdapiwo

  Jezioro Gołdapiwo

  Zbiornik o miernie rozwiniętej linii brzegowej, mało urozmaiconej rzeźbie dna, ławicy regularnie wykształconej, bez...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Bunkier Himmlera w Pozezdrzu

  Bunkier Himmlera w Pozezdrzu

  W połowie drogi między Giżyckiem a Węgorzewem, w pobliżu miejscowości Pozezdrze, znajduje się...

 • Twierdza Boyen w Giżycku

  Twierdza Boyen w Giżycku

  Giżycka Twierdza Boyen (niem. Feste Boyen) zajmuje 100 hektarów ziemi pomiędzy jeziorami Kisajno i...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB