Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Krosno k. Ornety: tu kręcili serial telewizyjny "Siła wyższa"

Filmowi zakonnicy w jednej ze scen

Filmowi zakonnicy w jednej ze scen

Autor zdjęcia: Grzegorz Radzicki

Anna Dereszowska, Piotr Fronczewski, Katarzyna Żak przez miesiąc mieszkali w Ornecie. W Sanktuarium Maryjnym w pobliskim Krośnie kręcone zdjęcia do nowego serialu telewizyjnego „Siła wyższa”.

— Zjechaliśmy pół Polski, żeby znaleźć odpowiednie miejsce — mówi Wojciech Adamczyk, reżyser „Siły wyższej”. — Bardzo nam się w Krośnie spodobało. Krużganki sanktuarium mają klimat klasztoru franciszkańskiego, jakiego szukaliśmy.
Akcja serialu toczy się w klasztorze i opowiada o perypetiach mnichów, kiedy dowiadują się, że w pobliżu ich klasztoru powstaje ośrodek, w którym będą prowadzone buddyjskie warsztaty techniki relaksacji i medytacji.

Aktorzy serialu na spotkaniu w kościele
Aktorzy i realizatorzy mieszkali w hotelu w Ornecie, wynajmowali także większość miejsc w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych. Plan filmowy był sensacją. Mieszkańcy i turyści obserwowali kręcenie ujęć, zbierali autografy, robili sobie zdjęcia z aktorami.
Ekipa filmowa została zaproszona przez lokalne Stowarzyszenie Miasto-Wieś oraz ks. proboszcza parafii w Krośnie Andrzeja Krużyckiego na spotkanie do sanktuarium. Przyszło tylu mieszkańców, że w kościele zabrakło miejsc siedzących. Reżyser i aktorzy opowiedzieli o swojej pracy na planie, a ich wypowiedzi przeplatano dedykowanymi filmowcom utworami organowymi. Filmowcy podziękowali mieszkańcom za miłe przyjęcie i pomoc w realizacji serialu.
Rozegrano również mecz piłkarski pomiędzy oldbojami miejscowej drużyny Błękitni Orneta a reprezentacją ekipy filmowej.

Anna Dereszowska z córką na tle Sanktuarium Maryjnego w Krośnie
Aktorka Anna Dereszowska dojeżdżała z Ornety na plan filmowy rowerem. — Jazda rowerem to moja ulubiona forma wypoczynku — mówi aktorka. — Bardzo dużo jeżdżę, często również dojeżdżam do pracy rowerem. Trzyletnia córeczka zajmuje fotelik na bagażniku mamy.
Ekipa pracowała pod Ornetą ponad miesiąc. Film będzie wyemitowany jesienią w programie I TVP.
Grzegorz RadzickiObsada serialu
W „Sile wyższej” grają m.in. Piotr Fronczewski (gwardian Jan), Piotr Grabowski (Tomasz Malicki — były biznesmen, właściciel ośrodka buddyjskiego „Mala”) Katarzyna Żak (Bazylia, siostra felicjanka, gospodyni klasztoru), Anna Dereszowska (Dorota, siostra siostry Bazylii), Leon Charewicz (mnich Jerzy), Sławomir Pacek (mnich Wojciech), Robert Majewski (mnich Robert), Krzysztof Dracz (Tashi Ga). Monika Krzywkowska (Teresa, uczennica i wyznawczyni Tashi Ga, razem z nim nauczająca w ośrodku), Kamilla Baar (Kinga) i inni.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB