Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pomyśl już o nowym sezonie. Które sporty wodne wybrać?

2019-10-15 18:51:11 (ost. akt: 2019-10-23 11:14:50) Artykuł sponsorowany
Pomyśl już o nowym sezonie. Które sporty wodne wybrać?

Choć lato dopiero się skończyło, a przed nami jesień i zima, to warto już pomyśleć o następnym sezonie i odpowiednio przygotować się do uprawiania którejś z wodnych dyscyplin. A sportów wodnych jest cała masa i większość z nich można uprawiać na mazurskich jeziorach.

Mazury jako region geograficzny zajmują powierzchnię 10 tys. metrów kwadratowych. Nie bez kozery region ten jest nazywany potocznie Krainą Wielkich Jezior Mazurskich lub Krainy Tysiąca Jezior. O ile pierwsza nazwa nikogo nie dziwi, to druga lekko przekłamuje rzeczywistość. Na Mazurach można doliczyć się bowiem ok. 2600 jezior. Mimo tego jest to wręcz wymarzone miejsce do uprawiania wszelkich dyscyplin sportowych powiązanych z wodą.

Sport zależy od… akwenu

Niektóre ze sportów wodnych, ze względu na ich charakter, są ściśle związane z określonym typem akwenu. Najczęściej jednak mamy do czynienia z kilkoma odmianami poszczególnych dyscyplin, dostosowanymi do różnych typów środowisk wodnych. Ze względu na typ wyróżnimy więc akweny otwarte i zamknięte (wśród nich znajdziemy naturalne i sztuczne). Sporty możemy też podzielić na trzy kategorie: uprawiane w wodzie (np. pływanie, piłka wodna), uprawiane pod wodą (m.in. nurkowanie, hokej podwodny, rugby podwodne) oraz sporty wodne powierzchniowe (jest ich kilkadziesiąt). Zdecydowaną większość tych sportów można spokojnie uprawiać na mazurskich jeziorach. Chcemy poświęcić trochę czasu i miejsca sportom wodnym powierzchniowym, bo do wyboru w trakcie sezonu jest kilka naprawdę ciekawych zajęć, a Mazury to pod wieloma względami idealne miejsce do ich uprawiania.

Flyboarding, kitesurfing czy wakeboarding. Wybór jest ogromny

Na Mazurach, a dokładnie w Mikołajkach, organizowane są loty na flyboardzie. Urządzenie zaprojektował w 2011 roku Frank Zapata – mistrz świata w pływaniu na skuterach wodnych. Pozwala ono unosić się nad powierzchnią wody nawet do wysokości 15 metrów, co umożliwia wykonywanie w powietrzu ekwilibrystycznych ewolucji. Dzięki ogromnej mocy silnika skutera wodnego, strumień wody pompowany przez blisko 18 metrową rurę unosi zawodnika do góry. Najlepsi potrafią pływać, latać, nurkować, czy skakać, wykorzystując przy tym jedynie pompowaną wodę. Flyboard daje niezwykle dużo frajdy i adrenaliny, dlatego też staje się tak popularny. Warto spróbować także kitesurfingu, który polega na pływaniu na desce doczepionej do specjalnego latawca. Największą trudność w tym sporcie stanowi utrzymanie odpowiedniej równowagi, a także opanowanie latawca. Ten niezwykle widowiskowy sport jest bardzo popularny w nadmorskich miastach, jednak coraz więcej kitesurferów można spotkać na Mazurach. Również wakeboarding zyskuje wielu fanów, a ośrodki do „ślizgania” się i latania na wodzie powstają jak grzyby po deszczu. Jest to kombinacja nart wodnych, snowboardu i surfingu. Wakeboarding można również uprawiać przy wykorzystaniu łodzi motorowej.

Klasyczne żeglarstwo trzyma się mocno

Żeglarstwo to sport ponadczasowy. Lata i dekady mijają, ale dla wielu największą przyjemność sprawia pływanie łódką. Rejs żaglówką to doskonały sposób na relaks, kontakt z naturą czy wspólną wyprawę ze znajomymi lub dziećmi. Zaletą mazurskich jezior jest rozwinięta i sieć kanałów łącząca poszczególne akweny. Żeglarstwo jest bardzo popularne nie tylko na Mazurach, ale praktycznie w całej północnej Polsce. Amatorsko popływać można również w nieco oddalonej Brodnicy, gdzie organizowane są także profesjonalne zawody. Więcej na ten temat w artykule: Regaty żeglarskie na stałe zagościły w Brodnicy.
Wielu emocji może dostarczyć nie tylko uprawianie tego sportu, ale także oglądanie zmagań zawodowców. Teraz dostęp do najnowszych informacji ze świata sportów wodnych oraz wyników na żywo możesz mieć w każdej chwili dzięki aplikacji mobilnej STS! Wystarczy tylko smartfon i dostęp do internetu.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB