Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Tłokowo: Kościół św. Jana Chrzciciela

2011-08-01 11:39:18 (ost. akt: 2013-07-17 15:36:49)
Tłokowo: Kościół św. Jana Chrzciciela

Tłokowo leży około 1,5 od Jezioran na trasie Bisztynek-Jeziorany. Nad wsią góruje gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Jego budowę zakończono w 1390 roku.

Kościół w Tłokowie jest kościołem filialnym parafii w Jezioranach. Zbudowano go w latach 1370-1390, a gruntownie przebudowano na przełomie XV i XVI wieku. Kościół ma charakter gotycki, orientowany, murowany z cegły, salowy z zakrystią od północy i kruchtą od południa. Wieża wykonana z drewnianych belek i obudowana deskami wybudowana została w XVIII wieku. Barokowy ołtarz główny pochodzi z roku 1698 i posiada bogatą dekorację akantową. Ambona jest z końca XVI wieku, a obrazy z przełomu XVII/XVIII w.

Tłokowo to wieś założona przez biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy w 1318 r. Zasadźcą był niejaki Ludwig. W Tłokowie urodził się Andrzej Thiel (1825-1908) - jeden z biskupów warmińskich.

Na podwórzu kościoła był kiedyś cmentarz. Zachowały się tam jeszcze pojedyncze nagrobki dawnych mieszkańców. Na południowej ścianie świątyni przy prezbiterium umieszczono zegar słoneczny, jeden z około 25 takich obiektów na Warmii i Mazurach, zamontowanych na kościołach. Tarcza zegara jest zniszczona i nie ma na niej już cyfr oznaczających godziny, a ktoś nierozważny zakrył jej część nowiutką rynną. Można to zobaczyć na naszych zdjęciach. Być może ktoś remontujący rynny na kościele nie wiedział, z jakim obiektem miał do czynienia. Zachował się natomiast gnomon, czyli "wskazówka" zegara.
Andrzej GrabowskiCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kościół św. Jana Chrzciciela w Tłokowie

  Kościół św. Jana Chrzciciela...

  Gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Tłokowie wybudowano w latach 1370-1390, przebudowany w 1500...

 • Szlak rowerowy: Jeziorany - Tłokowo - Żegoty - Ustnik - Jeziorany

  Szlak prowadzi przez kilka wsi z bardzo ciekawymi obiektami budownictwa sakralnego z różnych epok, a także malowniczym terenem wśród jezior i nad rzeką Symsarną.

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jaś #563888 | 81.190.*.* 17 lut 2012 21:49

  Jak widać p.red z uporem osła stara się nam wmówić , że kraina w której żyjemy to tylko Mazury a o Warmii to nie ma bladego pojęcia!!! Nasz region to : WARMIA i MAZURY , szanowny nieuku!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)