Międzylesie: Kościół Świętego Krzyża i Matki Boskiej Bolesnej

2011-08-01 15:06:57 (ost. akt: 2013-07-03 16:17:20)
Międzylesie: Kościół Świętego Krzyża i Matki Boskiej Bolesnej

Kościół w Międzylesiu zwraca uwagę chyba wszystkich jadących trasą Jeziorany - Dobre Miasto. Usytuowany na wzgórzu, widoczny z daleka, przyciąga wzrok barokową architekturą.

Początki kościoła w Międzylesiu (niem. Schönwiese, czyli "Piękna Łąka") sięgają 1722 roku. Biskup Potocki poświęcił tu 21 sierpnia 1722 roku kaplicę. 18 kwietnia 1723 roku konsekrował tę kaplicę ku czci Znalezienia Krzyża Świętego. Kaplica została rozbudowana do dzisiejszych rozmiarów w latach 1755-1756 i w ten sposób powstał barokowy kościół ku czci Krzyża Świętego i Matki Boskiej Bolesnej. Konsekracji kościoła dokonał biskup Ignacy Krasicki 3 września 1775 roku.

Zabytek jest opisany na specjalnej tablicy informacyjnej przy kościele, zresztą tak jak wszystkie podobne obiekty w gminie Dobre Miasto. Czytamy tam też: "Kościół jest murowany z cegły na cokole kamiennym. Fasada z kutym krzyżem i zegarem słonecznym jest zwieńczona trójkątnym, dzwonkowatym szczytem (...)". " Wnętrze kościoła ma charakter barokowo-klasyczny i zostało wykonane około 1780 roku, w większości w warsztacie Schmidta w Reszlu. W ołtarzu głównym znajduje się niewielki krucyfiks z 1713 roku, rzeźby Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty (...)"

"Oryginalnie zakomponowane jest również otoczenie kościoła. Otaczające go kaplice były niegdyś połączone między sobą krytym gankiem. Na dziedzińcu stoi murowana kapliczka z barokową rzeźbą św. Heleny z drugiej ćwierci XVII w."

Na podwórzu kościoła zachowały się jeszcze nieliczne groby dawnych mieszkańców Międzylesia, w tym proboszcza Paula Teschnera.

Ciekawostką budowli jest to, że były (są) na niej dwa zegary słoneczne. Jeden zachował się prawie w całości. Znajduje się na ścianie południowej. Zachował się jego gnomon oraz otynkowana tablica. Niestety z biegiem lat, wyblakły cyfry oznaczające godziny. Na fasadzie kościoła od północy jest już tylko zamalowana na biało tarcza drugiego zegara słonecznego - wspomnianego na tablicy informacyjnej. Tu nie zachował się nawet gnomon. Pozostały jedynie otwory po jego mocowaniach.
Andrzej Grabowski



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy