Kościół w Międzylesiu zwraca uwagę chyba wszystkich jadących trasą Jeziorany - Dobre Miasto. Usytuowany na wzgórzu, widoczny z daleka, przyciąga wzrok barokową architekturą.
Zabytek jest opisany na specjalnej tablicy informacyjnej przy kościele, zresztą tak jak wszystkie podobne obiekty w gminie Dobre Miasto. Czytamy tam też: "Kościół jest murowany z cegły na cokole kamiennym. Fasada z kutym krzyżem i zegarem słonecznym jest zwieńczona trójkątnym, dzwonkowatym szczytem (...)". " Wnętrze kościoła ma charakter barokowo-klasyczny i zostało wykonane około 1780 roku, w większości w warsztacie Schmidta w Reszlu. W ołtarzu głównym znajduje się niewielki krucyfiks z 1713 roku, rzeźby Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty (...)"
"Oryginalnie zakomponowane jest również otoczenie kościoła. Otaczające go kaplice były niegdyś połączone między sobą krytym gankiem. Na dziedzińcu stoi murowana kapliczka z barokową rzeźbą św. Heleny z drugiej ćwierci XVII w."
Na podwórzu kościoła zachowały się jeszcze nieliczne groby dawnych mieszkańców Międzylesia, w tym proboszcza Paula Teschnera.
Ciekawostką budowli jest to, że były (są) na niej dwa zegary słoneczne. Jeden zachował się prawie w całości. Znajduje się na ścianie południowej. Zachował się jego gnomon oraz otynkowana tablica. Niestety z biegiem lat, wyblakły cyfry oznaczające godziny. Na fasadzie kościoła od północy jest już tylko zamalowana na biało tarcza drugiego zegara słonecznego - wspomnianego na tablicy informacyjnej. Tu nie zachował się nawet gnomon. Pozostały jedynie otwory po jego mocowaniach.
Andrzej Grabowski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez