Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Stare Juchy: tunel i podziemny kanał

2011-08-03 10:58:18 (ost. akt: 2011-08-03 11:15:10)
Stare Juchy: tunel i podziemny kanał

Podziemny kanał łączący dwa jeziora w gminie Stare Juchy, to niezwykle ciekawe, prawie zapomniane rozwiązanie techniczne.

Podziemny tunel biegnie między jeziorami Szóstak i Ułówki. Płynie tam mała rzeczka trzymetrowej szerokości i półmetrowej głębokości, która na końcu wpada do malowniczego jeziorka Ślepieniec.

Tunel zbudowano na początku XX wieku, w trakcie wielkich inwestycji mających na celu połączenie jezior i osuszenie jak największych połaci pól. Ma ok. 1,60 metra średnicy i 300 metrów długości. W niektórych miejscach przebiega 10 metrów pod ziemią.

Aby przejść przez tunel, trzeba włożyć długie rybackie kalosze, albo nie zakładać żadnych butów. Zaleca się włożenie kasku ochronnego, na pewno przyda się także latarka. Przejście jest dość uciążliwe - bowiem trzeba poruszać się w pozycji mocno pochylonej.

Najłatwiej dotrzeć do wejścia do tunelu z drogi Stare Juchy - Gorło. Po zjechaniu z iście górskiej serpentyny należy skręcić w lewo w leśną drogę prowadzącą lekko pod górę. Na rozstaju dróg trzeba skręcić w prawo i przejechać kilkadziesiąt metrów wzdłuż brzegów niewielkiego jeziorka.
Opr. SJ na podstawie informacji Starostwa Powiatowego w Ełku.
Na mapie zaznaczyliśmy jezioro Ślepieniec.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szóstak

  Jezioro Szóstak

  Jezioro położone około 15 km od Ełku, 3 km od Starych Juch. Jest to zbiornik o rozwiniętej, nieregularnej linii brzegowej,...

 • Ułówki

  Jezioro Ułówki

  Jezioro położone około 12 km od Ełku. Jest to zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej i zróżnicowanym dnie. W zachodniej...

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyn #341794 | 81.190.*.* 5 sie 2011 22:04

  pozdrawiamy krystynę z juch

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)