Korsze - cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

2011-08-18 14:05:14 (ost. akt: 2013-07-03 16:06:53)
Korsze - cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Cerkiew jest siedzibą parafii prawosławnej w dekanacie Olsztyn, diecezji białostocko-gdańskiej. Obiekt budowano jako kościół ewangelicki w 1905 roku, dwa lata po zbudowaniu kościoła katolickiego.

W 1945 roku została przejęta przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Parafia prawosławna powstała z inicjatywy Oleksa Biłoho, na potrzeby Ukraińców przesiedlonych do Korsz i okolicznych miejscowości w czasie Akcji Wisła po II Wojnie Światowej. Większość przesiedleńców była wyznania greckokatolickiego, wszelako na skutek zakazów komunistycznych władz państwowych na długi czas pozbawieni zostali oni możliwości uczestniczenia w nabożeństwach sprawowanych w tym obrządku. Po 1956 roku stosunek władz do grekokatolików nieco zelżał, wyraziły one zgodę na odprawianie nabożeństw greckokatolickich (jednakże bez odtworzenia struktury cerkwi), natomiast wyraźną niechęć wobec Ukraińców przejawiali przedstawiciele władz kościoła katolickiego. Chodziło m.in. o udostępnianie im świątyń.
Taka sytuacja miała miejsce również w okolicach Reszla i Korsz. Po siedmiu latach bezskutecznych starań o umożliwienie odprawiania nabożeństw greckokatolickich w którymś z kościołów katolickich Reszla lub okolic część miejscowych Ukraińców z Oleksą Biłym na czele zwróciła się do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z prośbą o objęcie ich opieką duszpasterską i założenie parafii. W roku 1963 PAKP erygował parafię z siedzibą w Sątopach Samulewie, przeniesioną w 1966 roku do Korsz. W 1968 roku dawny kościół ewangelicki w Korszach stał się własnością prawosławnej parafii.
Dopiero po przejściu części miejscowych grekokatolików na prawosławie i utworzeniu parafii władze diecezji warmińskiej wyraziły zgodę na odprawianie nabożeństw greckokatolickich w ówczesnym kościele św. Krzyża (obecnie greckokatolicka Cerkiew Przemienienia Pańskiego) w Reszlu.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy